Back to top

Zdravotnické zpravodajství

Soudní dvůr EU: Majitel dodatkového ochranného osvědčení může bránit reexportu (Zveřejněno: 22.06.2018, 07:15)

Apatykář - 7 hodin 35 min zpět
Soudní dvůr EU rozhodl ve sporu společností Pfizer a Orifarm o paralelní dovoz léčivých přípravků z nových členských států do Německa. Předmětem sporu byl rozsah výjimky z volného pohybu zboží stanovený Akty o přistoupení.

Státní nemocnice zahájí do konce srpna společné nákupy

zdravi.euro.cz - 7 hodin 36 min zpět
Státní nemocnice zahájí do konce srpna společné nákupy. Hromadně budou odebírat například rukavice, injekce či pleny. Podle ministerstva se tak ušetří desítky milionů korun ročně. Včera odpoledne podepsaly nemocnice na ministerstvu smlouvy o společném zadávání veřejných zakázek v pilotním projektu, informovalo ministerstvo v tiskové zprávě.

V Lékařském domě proběhla tisková konference Reprodukční medicína

zdravi.euro.cz - 7 hodin 37 min zpět
Česká lékařská společnost J. E. Purkyně uspořádala ve čtvrtek 21. června v přednáškovém sále Lékařského domu tiskovou konferenci k tématu reprodukční medicíny. Na konferenci vystoupilo několik předních odborníků z oboru a byla představena kniha Reprodukční medicína, kterou vydalo nakladatelství Mladá fronta.

Většina lidí souhlasí s interrupcí, eutanazií i trestem smrti

zdravi.euro.cz - 7 hodin 38 min zpět
Většina Čechů souhlasí s právem žen na umělé přerušení těhotenství, uzákoněním eutanazie i zavedením trestu smrti. Nejvýraznější podporu má právo na interrupci, a to 71 procent. Usmrcení člověka na vlastní žádost by uzákonilo 67 procent lidí a trest smrti 55 procent. Vyplývá to z výsledků květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Těhotenství z umělého oplodnění provázejí častější komplikace

zdravi.euro.cz - 7 hodin 39 min zpět
Těhotenství z umělého oplodnění provázejí podle odborníků častější komplikace, nezřídka dané také vyšším věkem matky. Jde o potraty, předčasné porody nebo vícečetná těhotenství. Novinářům to řekla Jitka Řezáčová z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí.

Středomoravská nemocniční loni zvýšila tržby a zdvojnásobila zisk

zdravi.euro.cz - 7 hodin 40 min zpět
Tržby společnosti Středomoravská nemocniční, která provozuje krajské nemocnice v Prostějově, Přerově a Šternberku, loni poprvé překročily dvě miliardy korun. Zatímco v roce 2016 firma utržila 1,95 miliardy korun, tak loni to bylo 2,09 miliardy korun. Středomoravská nemocniční v roce 2017 zároveň zdvojnásobila čistý zisk na rekordní částku 52,6 milionu korun z 25,9 milionu korun v roce 2016.

WHO vyřadila ze seznamu nemocí transgenderový nesoulad

zdravi.euro.cz - 7 hodin 1 min zpět
Být transgenderovou osobou už nemá být podle Světové zdravotnické organizace (WHO) považováno za duševní poruchu. Vyplývá to z nového seznamu nemocí WHO, o němž tato organizace informovala na svých internetových stránkách.

Státní nemocnice budou společně nakupovat vybrané léky a materiál, ušetří tak desítky miliónů

Medical Tribune - Čt, 06/21/2018 - 17:32
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch rozhodl o provedení pilotního projektu společných nákupů vybraných komodit státními nemocnicemi. Všechny přímo řízené nemocnice ministerstva tak budou poprvé v historii společně nakupovat například některé léky, injekční stříkačky či rukavice. (rubrika: Tiskové zprávy, autor: Tisková zpráva, zdroj: MZ ČR)

Švédský parlament posílil generickou substituci (Zveřejněno: 21.06.2018, 07:27)

Apatykář - Čt, 06/21/2018 - 07:27
EXKLUZIVNĚ
Švédský parlament schválil další změny, které se týkají lékárenského sektoru. První vytváří národní seznam léčiv a druhá výrazně podpoří provádění generické substituce, protože rozšiřuje její uplatnění i na přípravky mimo seznam preferovaných.

Exministr Ludvík: Transparentnost české zdravotnictví prodraží

zdravi.euro.cz - Čt, 06/21/2018 - 07:15
Transparentnost podle bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) české zdravotnictví v důsledku prodraží. Farmaceutické a další zdravotnické firmy totiž budou muset držet zveřejněné ceny pro celou Evropu. Řekl to na odborné konferenci Transparentní a trvale udržitelné zdravotnictví.

Svaz bude chtít dílčí úpravy veřejného zdravotního pojištění

zdravi.euro.cz - Čt, 06/21/2018 - 07:14
Svaz zdravotních pojišťoven navrhuje dílčí úpravy systému veřejného zdravotního pojištění. Žádá například pravidelný růst plateb za státní pojištěnce nebo omezení vlivu cenové vyhlášky. Podle prezidenta svazu Ladislava Friedricha budou změny nutné v době, kdy přestane ekonomika růst. Řekl to na včerejší tiskové konferenci k ukončení dohodovacího řízení o hrazení péče v roce 2019.

Čunek: Lidé z krajů čerpají na zdravotní péči různé částky

zdravi.euro.cz - Čt, 06/21/2018 - 07:13
Obyvatelé různých krajů čerpají na zdravotní péči různé částky. Rozdíly jsou v miliardách, řekl včera po jednání krajů se zdravotními pojišťovnami zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), který má v Asociaci krajů ČR na starosti zdravotnictví. Nejlépe je na tom podle něj Praha, nejhůře Karlovarský a Zlínský kraj a Vysočina.

Vodní záchranáři na Slapské přehradě zahájí sezonu

zdravi.euro.cz - Čt, 06/21/2018 - 07:12
Vodní záchranáři v neděli na Slapské přehradě zahájí letní sezonu. Až do 2. září budou vyjíždět na hladinu ze základny ve Staré Živohošti. K dispozici mají zásahový člun o výkonu 300 koní, který je schopen pokrýt akční rádius od začátku přehrady až po most na Cholíně, řekl mluvčí záchranářů Daniel Vičan.

Linet jedná o prodeji podílu se soukromými investory

zdravi.euro.cz - Čt, 06/21/2018 - 07:11
Výrobce zdravotnických lůžek Linet jedná o prodeji podílu ve firmě se společnostmi soukromého kapitálu. Mezi zájemci jsou podniky Advent a CVC, uvedla s odkazem na informované zdroje agentura Reuters. Zájemci o podíl svými nabídkami ohodnocují Linet až na 400 milionů eur (10,3 miliardy Kč) včetně dluhu. Firma nechtěla agenturní zprávu komentovat.

Britská nemocnice dávala pacientům zbytečné opiáty, umírali dříve

zdravi.euro.cz - Čt, 06/21/2018 - 07:10
Nemocnice v britském Gosportu koncem minulého století předepisovala stovkám pacientů nadbytečné opiáty. Více než 450 lidí požívajících tyto silné léky zemřelo dříve, než odpovídalo jejich zdravotnímu stavu. Uvádí to zveřejněná zpráva komise vyšetřující události, které vyvolaly hněv mezi příbuznými, jimž se omluvila premiérka Theresa Mayová.

Úhrady pro rok 2019 domluveny, co bude v dalších letech?

Medical Tribune - St, 06/20/2018 - 19:07
Pro příští rok mají segmenty jasno, na péči půjde 310 miliard korun, zhruba o 24 miliard víc než letos. Pětiprocentní nárůst dostanou všichni, pro sestry ve směnném provozu je navíc vyčleněno 4,7 miliardy. Zdravotní pojišťovny už teď řeší, co bude v dalších letech. (rubrika: Denní zprávy, autor: nam, zdroj: MT)

K rychlejšímu nálezu karcinomu slinivky výzkumem krevní plazmy

Medical Tribune - St, 06/20/2018 - 09:07
Uspíšit odhalení nádorového bujení v oblasti slinivky a pomoci tak co nejrychlejšímu nasazení účinné léčby, tento úkol si stanovili lékaři a vědci Interní kliniky 1. LF UK a ÚVN Praha. Hledají a testují nové biomarkery karcinomu pankreatu (slinivky) pomocí spektroskopických metod a analýzou plazmy pacientů. (rubrika: Tiskové zprávy, autor: Tisková zpráva, zdroj: 1. LF UK)

Peníze do zdravotnictví se rozdělí podle dohody, ne vyhlášky

zdravi.euro.cz - St, 06/20/2018 - 07:15
Peníze do zdravotnictví se příští rok poprvé za dobu platnosti zákona o veřejném zdravotním pojištění rozdělí na základě dohody mezi zdravotními pojišťovnami a jednotlivými segmenty zdravotní péče. V předchozích letech se k dohodě všech nikdy nedospělo, rozdělení peněz upravovalo ministerstvo zdravotnictví úhradovou vyhláškou.

Pojišťovny příští rok více odmění lékaře s delší ordinační dobou

zdravi.euro.cz - St, 06/20/2018 - 07:14
Zdravotní pojišťovny příští rok více odmění lékaře s delší ordinační dobou nebo domácí péči o víkendu a o velmi náročné pacienty. Do zdravotnictví půjde 320 miliard korun, letos to bylo o 20 méně.

Na jižní Moravě jsou komáři nakažení západonilskou horečkou

zdravi.euro.cz - St, 06/20/2018 - 07:13
Epidemiologové objevili na jižní Moravě komáry nakažené smrtelně nebezpečným virem západonilské horečky. V Česku zatím není znám případ, kdy by se nemoc přenesla z komára na člověka, riziko ale podle odborníků existuje.

Stránky

Přihlásit se k odběru Lékárna u Madony® agregátor - Zdravotnické zpravodajství