Back to top

National Geographic

Přihlásit se k odběru zdroj National Geographic National Geographic
National Geographic (www.national-geographic.cz)
Aktualizace: 14 min 9 sek zpět

Video: Nádherná reakce delfínů na hudbu. Skutečně dokáží zpívat?

Pá, 06/11/2021 - 09:01
Delfíni jsou pověstní vysokou inteligencí, napadlo vás ale někdy, že mají smysl pro hudbu a rytmus? Podívejte se na video z ZOO vodního parku v Turecku, kde jeden návštěvník začal hrát mezi delfíny na klarinet.

Všechno, co jsme od školy zapomněli o Modré planetě

Út, 06/08/2021 - 08:37
Přestože astronomové ve vesmíru objevili už kolem padesáti planet, které se podobají Zemi, stále nenašli další místo, kde by se dařilo životu. Čím je třetí planeta sluneční soustavy tak výjimečná? A jaká jsou její "nej"?  

Když v noci přicházejí sny, cítíme se přes den lépe, zjistili vědci

So, 06/05/2021 - 08:37
Odborníci už dlouho upozorňují na fakt, že nedostatek dostatek spánku způsobuje podráždění, nesoustředěnost a vede k častějšímu vzniku onemocnění srdce. Nedávná studie naznačuje, že jeden konkrétní typ spánku ovlivňuje také způsob naší reakce na stresové situace.

Jak reagují rostliny, když jim někdo ubližuje?

Čt, 06/03/2021 - 13:10
Američtí vědci odhalili zase o něco víc z tajemství komunikace rostlin. Naši „zelení přátelé“ sice nemají nervový systém jako lidé nebo zvířata, ale po napadení využívají něco, co se překvapivě chová velmi podobně.

Krásní a smrtící. Nejhorší zabijáci Rudého moře

Po, 05/31/2021 - 07:49
Rudé moře je nejen úžasným místem na odpočinek a potápění, ale pořád ještě patří k mořím s nejbohatším a nejrozmanitějším životem. Někdy však může být pěkně nebezpečný…

Posvátná Éllóra: Objevte fascinující tajemství největšího chrámu světa!

Pá, 05/28/2021 - 07:25
V centrální Indii se skrývá architektonický poklad a také jedna z nejtajemnějších lokalit, která ani v současnosti nedává spát historikům i milovníkům záhad.

Úchvatné přírodní snímky: Tyto fotografie jsou skutečně reálné bez jediné úpravy

St, 05/26/2021 - 07:20
Pohodlně se usaďte a nechte se unášet fotografiemi, které stojí za to vidět. V době, kdy se upravuje ve velkém a začíná se stírat rozdíl mezi realitou a fikcí je potřeba si krásno byť zachyceno fotoaparátem pravidelně připomínat.

Ekologizujete provoz firmy? S financemi pomůže Komerční banka

Po, 05/24/2021 - 13:31
Komerční banka jako lídr zeleného financování připravila ve spolupráci s ČMZRB a EIB program Optimalizujte zeleně určený na podporu firem a podnikatelů při realizaci energeticky úsporných opatření.

Strom smrti aneb Plody mancinelly lákají sladkou vůní, a pak zabíjejí

Čt, 05/20/2021 - 16:11
Ne náhodou si v čase dobývání Ameriky do plodů namáčeli indiáni své šípy. Strom je prudce jedovatý, že je nebezpečné pod ním stát, když prší. Pouhá jedna dešťová kapka, která steče po kmeni, může kůži nebezpečně popálit.

Uklidnění objetím: Tuleň zachránil vyděšenou želvu

Út, 05/18/2021 - 16:08
Ukázalo, že zvířata, která jsou pod hladinou Tichého oceánu jako doma, ale vzájemně se spíše míjejí, si dokážou v případě nouze pomoci.   

Skrytá nebezpečí oceánu:Jsou malí a nenápadní, přesto dokáží lehce zabít člověka

Ne, 05/16/2021 - 15:08
Při koupání v exotických krajích se zpravidla nejvíc obáváme žraloků a jedovatých medúz. Nebezpečí však číhá i ve zdánlivě neškodných, drobných tvorech, jakými jsou plži s překrásně barevnými ulitami. Seznamte se s homolicí síťkovanou.

Proč si komár vybere právě vás? Vědci mají vysvětlení

Pá, 05/14/2021 - 15:05
Věděli jste, že komáři nepotřebují lidskou krev kvůli svému přežití, ale samičky ji využívají jako zdroj bílkovin pro vývoj vajíček? Odborníci teď přinášejí i odpověď na tolik diskutovanou otázku, podle čeho si vybírají svoji "oběť".

Bájný ostrov Kréta

Út, 05/11/2021 - 16:54
Krétu, největší z řeckých ostrovů, si zamilujete pro její kouzelné písčité pláže, úchvatné zálivy, překrásná horská údolí, antické památky, ale také pro malebné rybářské vesničky s bílými domky a milé pohostinné obyvatelstvo. To vše totiž nabízí odpočinkovou, ale i dobrodružnou atmosféru pro vaši dovolenou.

Jsou ženy stejně zvídavé jako muži?

Po, 05/10/2021 - 08:07
Podíváme-li se na první čísla časopisu National Geographic, která vznikla před sto třiceti lety, vidíme zcela jasně, že svět je rozdělen na muže, kteří vytvářejí a čtou ryze mužský badatelský časopis, a na ženy, jež výzkumníkům a objevitelům doma chystají večeři.

Chystáte se letos kempovat? Pro nováčky máme pár tipů, co nezapomenout

Čt, 05/06/2021 - 07:47
Pod vlivem pandemie změnila řada lidí svůj pohled na trávení dovolené. Stále není jasné, jak to bude toto léto s cestováním letadlem do klasických dovolenkových destinací, jako je Turecko, Egypt, Řecko… Lidé pomalu začínají hledat alternativní cesty trávení volného času. Pandemie tak nepřímo napomohla tomu, že se začínají odklánět od cestovních kanceláří a raději si plánují dovolenou sami.

Co se stane, když lidské tělo zasáhne blesk. Jaká je pravděpodobnost přežití?

Čt, 05/06/2021 - 06:18
Zásah bleskem bývá v 80% případů smrtelný. Záleží na intenzitě, síle blesku, zda máte v době zásahu u sebe  kovové předměty. Popáleniny vytvoří zvláštní kresby v místě krevního řečiště. V galerii najdete fotografie lidí, kteří tuto hrůznou zkušenost mají za sebou, a podařilo se jim přežít.

Jak odhalíte i velmi rafinovaného lháře? Američtí vědci našli fungující metodu

Út, 05/04/2021 - 06:18
Upřímnost zušlechťuje a léčí duši. Nedílnou součástí života je ale také lež a těžko by kdokoli o sobě mohl tvrdit, že nikdy nelhal. U zvířat je lež často dokonce otázkou života a smrti. A jak je to u lidí?

Jak může kocovina ovlivnit váš život? Víc než tušíte, tvrdí vědci

Ne, 05/02/2021 - 06:16
Bolest hlavy, únava, nevolnost. Téměř každý na vlastní kůži zažil, co obnáší ráno po nadměrném pití alkoholu. Odborníci z univerzity z anglického Bathu odhalují, jak tento často bolestivý proces ovlivňuje naše rozhodování.

V jakém věku máme nejvyšší sebevědomí a jsme nejšťastnější? Vědci to zjistili

Pá, 04/30/2021 - 06:13
Ačkoli je sebevědomí vysoce individuální záležitost, podle vědců z univerzity v Bernu se dá u většiny lidí vysledovat obdobná křivka zvyšování a snižování hladiny sebevědomí v průběhu života. V určitém věku jsme se sebou prý výrazně spokojenější než jiné generace.

Stránky