Back to top

Populárně naučné

Nejmenší čipový systém světa lze vpíchnout do těla injekcí

Osel.cz - So, 05/15/2021 - 00:00
Je to jako noční můra konspirátorů. Šikovný čipový systém velikosti desetiny milimetru krychlového, který lze vpíchnout do těla, kde monitoruje teplotu v reálném čase. K nabíjení i ke komunikaci používá ultrazvuk. Podobné systémy mají velkou budoucnost v medicíně i dalších odvětvích.

Proč si komár vybere právě vás? Vědci mají vysvětlení

National Geographic - Pá, 05/14/2021 - 15:05
Věděli jste, že komáři nepotřebují lidskou krev kvůli svému přežití, ale samičky ji využívají jako zdroj bílkovin pro vývoj vajíček? Odborníci teď přinášejí i odpověď na tolik diskutovanou otázku, podle čeho si vybírají svoji "oběť".

Další bod pro koronavirus – dysfunkce mužnosti

Osel.cz - Pá, 05/14/2021 - 00:00
Spolu s tím, jak se protiepidemiologická opatření rozvolňují, přibývá váhajících, zda má smysl se ještě nechat očkovat. Specializované urologické pracoviště Clevelandské kliniky zveřejnilo poznatek, o němž by mladí muži měli vědět.

Evoluce koronavirů a jejich hostitelé: Kde se vzalo trio zabijáků?

Osel.cz - Čt, 05/13/2021 - 00:00
Koronaviry dlouho nezajímaly skoro nikoho. Teď zajímají úplně všechny. Nová analýza amerických bioinformatiků zahrnuje 2006 kompletních genomů koronaviru. Její závěry jsou poměrně jednoznačné – za vším hledej netopýra. Do budoucna bude klíčové hlídat koronaviry právě v netopýrech. Je jenom otázkou času, kdy dojde k dalšímu zoonotickému přenosu.

Dinosauři neměli dva mozky

Osel.cz - Čt, 05/13/2021 - 00:00
…aneb Byli populární plazi vybaveni druhým nervovým ústředím?

Hypersonický detonační test otevírá dveře ultrarychlému pohonu

Osel.cz - St, 05/12/2021 - 00:00
Bylo by skvělé mít pohon, s nímž by bylo možné létat rychlostí Mach 17 a vzlétnout s ním ze zemského povrchu až na oběžnou dráhu. Úspěšný explozivní experiment experimentálního rázového ramjetu (Shock-Ramjet Engine) otevírá cestu pro vývoj pohonu, který zkrotí sílu detonací a promění je na tah.

Hrozí opravdu Černobyl novým výbuchem?

Osel.cz - St, 05/12/2021 - 00:00
V těchto dnech se i v řadě českých médií objevila řada článku o tom, že v Černobylu se opět rozjíždí štěpná řetězová reakce a hrozí výbuchem. Všechny přebírají jeden zdroj a informace, které v něm jsou typicky novinářsky zveličené. Podívejme se, jaká je skutečnost.

Vesmírná navigace pomocí pulsarů

Osel.cz - St, 05/12/2021 - 00:00
I kapitáni vesmírných lodí potřebují navigátory a navigační systém. V posledních letech se intenzivně testuje možnost využití pulsarů pro účely vesmírné navigace. V minulém roce byly publikovány podrobnosti o testování této metody pomocí systému SEXTANT spolupracujícím s rentgenovým teleskopem na družici NICER.

Bájný ostrov Kréta

National Geographic - Út, 05/11/2021 - 16:54
Krétu, největší z řeckých ostrovů, si zamilujete pro její kouzelné písčité pláže, úchvatné zálivy, překrásná horská údolí, antické památky, ale také pro malebné rybářské vesničky s bílými domky a milé pohostinné obyvatelstvo. To vše totiž nabízí odpočinkovou, ale i dobrodružnou atmosféru pro vaši dovolenou.

Dinosauři ze Špicberků

Osel.cz - Út, 05/11/2021 - 00:00
…aneb Křídoví vládci dálného severu

Kairos a TVA postaví demonstrační oblázkový reaktor, chlazený tavenou solí

Osel.cz - Út, 05/11/2021 - 00:00
V Tennessee vyroste oblázkový reaktor Hermes s pokročilým designem. Chlazení zajistí tavené fluoridové soli, díky nimž je provoz takového reaktoru jednodušší a levnější. Pokud Hermes uspěje, bude to výrazný pokrok pro oblázkové reaktory, které představují zajímavou alternativu k tradičním mohutným vodou chlazeným reaktorům.

Jsou ženy stejně zvídavé jako muži?

National Geographic - Po, 05/10/2021 - 08:07
Podíváme-li se na první čísla časopisu National Geographic, která vznikla před sto třiceti lety, vidíme zcela jasně, že svět je rozdělen na muže, kteří vytvářejí a čtou ryze mužský badatelský časopis, a na ženy, jež výzkumníkům a objevitelům doma chystají večeři.

Lineární písmo B

Osel.cz - Po, 05/10/2021 - 00:00
Nejstarší písmo pro zápis řečtiny, totiž v jejím mykénském dialektu. Je slabičné. Používalo se v pozdní době bronzové, hlavně ve skladovém hospodářství. Rozluštěno bylo v 50. letech 20. století.

Evoluce dronu: Turecký cvičný cíl Simsek se vyvinul na sebevražedný dron

Osel.cz - Ne, 05/09/2021 - 00:00
Turecká společnost Turkish Aerospace předělala svůj proudový dron Simsek. Ze cvičného terče se stal mnohem nebezpečnější protivník. Sebevražedný Simsek je relativně jednoduchý a levný. Jeho významnou předností je rychlost, která předurčuje Simseky k překvapivým útokům ve větším počtu.

V prvním úložišti vyhořelého jaderného paliva začala ražba tunelu pro uložení odpadu.

Osel.cz - Ne, 05/09/2021 - 00:00
První úložiště vyhořelého jaderného paliva na světě se postupně dokončuje a připravuje k uvedení do provozu. Podzemní úložiště Onkalo nedaleko Olkiluota obdrželo licenci na budování v roce 2015 a nyní se dostalo do fáze kdy se již začínají budovat konečné postranní tunely, kam se budou ukládat obalové soubory s vyhořelým palivem.

V jihokorejském centru CoReLS vytvořili nejsilnější laserový paprsek

Osel.cz - So, 05/08/2021 - 00:00
Fyzici slaví. Po téměř dvou desetiletích padla hranice intenzity laserového paprsku 1023 wattů na centimetr čtvereční. Je to nový světový rekord a nová příležitost pro výzkum. Na extrémní lasery se těší astrofyzici nebo také onkologové, pro které takový laser představuje zařízení pro praktickou produkci vysokoenergetických protonů k ozařování nádorů.

Novinky ve studiu velmi těžkých a supertěžkých prvků

Osel.cz - So, 05/08/2021 - 00:00
Na konci minulého roku proběhly první experimenty v továrně na supertěžké prvky SHE v SÚJV Dubna. Během necelého měsíce experimentování se podařilo vyprodukovat srovnatelný počet atomů moscovia, prvku se 115 protony, jako se podařilo v předchozích letech celkově. Je to slibný začátek hlavně pro studium jeho chemie. Poprvé se také podařilo provést chemické a strukturní studiu makroskopického množství einsteinia, což je jádro s 99 protony.

Infrateleskopy mohou najít megakonstelace satelitů do pár set světelných let

Osel.cz - Pá, 05/07/2021 - 00:00
Ve vesmíru zatím (neúspěšně) pátráme spíše po civilizacích hvězdného či galaktického typu. Gruzínský astrofyzik Zaza Osmanov navrhuje hledat stopy přítomnosti civilizací planetárního typu, které by nám měly být svou podstatou bližší. Infračervené stopy megakonstelací takových civilizací by mohly dnešní výkonné infračervené teleskopy vystopovat asi do vzdálenosti 280 světelných let.

Chystáte se letos kempovat? Pro nováčky máme pár tipů, co nezapomenout

National Geographic - Čt, 05/06/2021 - 07:47
Pod vlivem pandemie změnila řada lidí svůj pohled na trávení dovolené. Stále není jasné, jak to bude toto léto s cestováním letadlem do klasických dovolenkových destinací, jako je Turecko, Egypt, Řecko… Lidé pomalu začínají hledat alternativní cesty trávení volného času. Pandemie tak nepřímo napomohla tomu, že se začínají odklánět od cestovních kanceláří a raději si plánují dovolenou sami.

Stránky

Přihlásit se k odběru Lékárna u Madony® agregátor - Populárně naučné