Back to top

Populárně naučné

Sto milionů

Osel.cz - 8 hodin 30 min zpět
U takové sumy nám přijdou na mysl podvody s dotacemi a většinou i nějaké to jméno. Podstatné na tom je, že si ten obolus s osmi nulami, stále ještě dokážeme zhruba představit. Kdo si ale umíme představit, byť jen jeden milion let? O tom a rostlinách bude dnešní zamyšlení.

Vědci se chystají obarvit oblohu. Chtějí zjistit, jak vzniká polární záře

ČRo - Věda a technika - Po, 03/19/2018 - 01:00
Amatérským pozorovatelům z jižní Kanady se ve spolupráci s vědci z NASA podařilo objevit nový druh polární záře. Purpurový pruh objevující se na obloze společně s běžnou polární září pojmenovali Steve. A aby se zjistilo, jak taková polární záře vlastně vzniká, plánuje NASA vypustit na hranici vesmíru rakety s barevným plynem.

Dospělým lidem nové neurony nepřibývají

Vesmír.cz - Po, 03/19/2018 - 00:40
Nový objev, uveřejněný v aktuálním vydání časopisu Nature, boří naše dosavadní představy o tom, jak lidský mozek uchovává informace. Zároveň snad otevírá cestu k pochopení výjimečnosti lidského mozku. Ukázalo se, že dosavadní výzkumy na laboratorních zvířatech se na člověka nedají přenést beze zbytku.

Jedli byste lidské maso, vypěstované v laboratoři?

Osel.cz - Po, 03/19/2018 - 00:00
Kdyby někdo udělal lidské maso ze zkumavky, byl by zločin ho jíst? A bylo by to nechutné? Jak by vlastně takové maso chutnalo? Etici se mají v dohledné době na co těšit.

Česko má 2,75 kosmonauta

ČRo - Věda a technika - So, 03/17/2018 - 07:04
Taky jste si mysleli, že jediným českým kosmonautem je Vladimír Remek? Skutečně byl prvním Čechem, který se podíval do vesmíru. Dokonce prvním neamerickým a nesovětským kosmonautem ve vesmíru. My vám ale českých kosmonautů můžeme představit o trochu víc, přesněji řečeno o jednoho a tři čtvrtiny. Co tím myslíme?

Britský miliardář Gupta trumfne Muska s největší baterií světa

Osel.cz - So, 03/17/2018 - 00:00
Jižní Austrálie se stala kolbištěm podivuhodného souboje miliardářů o to, kdo postaví největší baterii světa. Zatím vítězí Elon Musk, ale teď se objevil vyzyvatel, Sanjeev Gupta.

Rekordně účinná jaderná fúze v laserem žhavených nanodrátcích

Osel.cz - Pá, 03/16/2018 - 00:00
Některé fúze potřebují ohromné a nesmírně drahé laserové systémy. A pro jiné si výkonný laser postaví studenti na univerzitě. Jaderná fúze v mikroměřítku by se mohla uplatnit v technologiích zobrazování a měření.

Stephen Hawking a jeho klíčové objevy

Osel.cz - Pá, 03/16/2018 - 00:00
Zpráva o úmrtí legendárního teoretického fyzika Stephena Hawkinga vzbudila lavinu mediální pozornosti věnované jeho životu a dílu. V tomto článku se nechci věnovat biografii tohoto bezesporu významného vědce, ale rád bych čtenářům přiblížil význam jeho dvou nejvýznačnějších teoretických přínosů.

Erupce na Slunci konkrétně ovlivňují lidské chování, potvrdili brněnští vědci

ČRo - Věda a technika - Čt, 03/15/2018 - 01:00
Erupce na slunci mají negativní vliv na lidská rozhodování. Potvrdila to studie Vysokého učení technického v Brně. Můžou za to změny magnetického pole způsobené dopadem částic, které se při erupci na Slunci uvolňují. Experimentu na pomezí psychologie, ekonomie i elektrotechniky se zúčastnilo 60 studentů Univerzity obrany.

Nacisté okupovali i českou vědu. Vědci se přidávali k odboji a končili v koncentračních táborech

ČRo - Věda a technika - Čt, 03/15/2018 - 01:00
Vpád německých vojsk na území okleštěných Čech, Moravy a Slezska udělal před 79 lety poslední tečku za takzvanou druhou republikou. Kromě definitivní ztráty svobody znamenal vpád německých vojsk i zlom pro tehdejší československou vědu. „Česká vědecká obec se, i v podmínkách okupace, snažila aktivně zapojovat do odporu a podílet se na rezistentních aktivitách,” říká historik Jaroslav Šebek.

Vládce ještěřích požíračů

Osel.cz - Čt, 03/15/2018 - 00:00
…aneb Pár vět o saurofaganaxovi

Magazín National Geographic se vyrovnává s rasistickou minulostí

ČRo - Věda a technika - St, 03/14/2018 - 01:00
Americký magazín National Geographic oficiálně uznal svoji rasistickou minulost. V nejnovějším vydání se jeho šéfredaktorka Susan Goldbergová rozepisuje o tom, že po značnou dobu své 129leté existence časopis nahlížel na svět „koloniálním, rasistickým pohledem“.

Stephen Hawking: Hleďme ke hvězdám, ne k vlastním nohám

ČRo - Věda a technika - St, 03/14/2018 - 01:00
Zemřel Stephen Hawking, jeden z nejpopulárnějších fyziků současnosti a zároveň nejdéle přeživší člověk s vážnou nervovou chorobou. Bylo mu 76 let. Svět ho zná nejen jako vyzáblou, schoulenou postavu upoutanou na invalidní vozík, ale především jako popularizátora vědy a autora mnoha teorií včetně těch o chování černých děr.

Zemřel Stephen Hawking. Světoznámý astrofyzik, který byl považován za nástupce Einsteina

ČRo - Věda a technika - St, 03/14/2018 - 01:00
Zatímco se Stephen Hawking snažil vysvětlit jedny z nejsložitějších otázek lidstva, sám žil ve stínu hrozby předčasné smrti. Tak hodnotí život slavného britského astrofyzika agentura Reuters. Rodák z Oxfordu ve středu ráno zemřel ve věku 76 let.

Xprize vyhlásili další pozoruhodnou soutěž: ANA Avatar XPRIZE

Osel.cz - St, 03/14/2018 - 00:00
Zájemci o vývoj realistických robotických avatarů, dálkově řízených lidskými operátory, se mohou registrovat do 31. října letošního roku.

Musíme mať normálny krvný tlak? A aký je vlastne normálny?

Osel.cz - St, 03/14/2018 - 00:00
Nie je dôvod pochybovať, že dlhodobo zvýšený krvný tlak je zlý. Je opakovane a nepochybne dokázané, že okrem akútnych nepríjemností, ktoré zvýšený krvný tlak prináša, od bolestí hlavy až po mozgovú porážku, dlhodobo zvýšený krvný tlak spôsobuje spočiatku neznateľné, časom však závažné poškodenie orgánov a skracuje život. Účinné lieky sú dnes k dispozícii a rieši sa iná otázka: kde začať a kam až ísť so znižovaním krvného tlaku?

Jak vznikly záhadné kamenné koule?

ČRo - Věda a technika - Út, 03/13/2018 - 07:04
Objevily se ve střední Americe i v Evropě, jedno z nalezišť se nachází na Slovensku, kousíček od českých hranic. Velké kamenné koule vzbuzují otázky, na které hledají odpovědi archeologové, geologové, ale i nejrůznější hledači záhad.

Co je zač Novičok, kterým byl otráven Sergej Skripal a jeho dcera?

Osel.cz - Út, 03/13/2018 - 00:00
Sofistikovaná bojová látka a zákeřné vražedné svinstvo v jednom. To jsou novičoky, binární organofosfáty, které před lety vyvinuli ve vojenských laboratořích Sovětského svazu.

Čínský Nebeský palác dopadne nekontrolovaně na Zemi. Podle odborníků mimo obydlené oblasti

ČRo - Věda a technika - Po, 03/12/2018 - 01:00
První čínskou vesmírnou stanici Tchien-kung 1, v překladu Nebeský palác, čekají poslední týdny na oběžné dráze. Od roku 2016 je stanice neovladatelná a její průlet atmosférou se očekával už na konci minulého roku. Zatím se ale stále drží ve vesmíru a nikdo vlastně přesně neví, kdy a kam dopadne.

Mozková mrtvice hrozí i dětem, zvládají ji ale zásadně lépe, vysvětluje neurolog

ČRo - Věda a technika - Po, 03/12/2018 - 01:00
Dětský mozek je schopen se vypořádat i s mozkovou mrtvicí, zatímco pro dospělé je to jedna z hlavních příčin úmrtí. O cévních mozkových příhodách u dětí hovořil v Magazínu Leonardo neurolog Pavel Kršek z Fakultní nemocnice Motol.

Stránky

Přihlásit se k odběru Lékárna u Madony® agregátor - Populárně naučné