Back to top

Populárně naučné

Lidé se poprvé stali svědky likvidace goril šimpanzi

Osel.cz - So, 07/24/2021 - 00:00
V gabonském národním parku Loango žijí šimpanzi i gorily. Doposud jsme si tam nevšimli, že by na sebe byli agresivní. Nedávno se to změnilo. Šimpanzi vytvořili útočnou skupinu a napadli dvě tlupy goril. Dospělé gorily uprchly, ale dvě gorilí mláďata zaplatila životem. Vědci teď pátrají po příčinách vražedného útoku.

Dávné mýty jako součást reklamy na ctironovici (Kitron Naxou)

Osel.cz - Pá, 07/23/2021 - 00:00
Úvod do novodobých ozvěn řeckých mýtů. Jako příklad poslouží reklamní mýty spojené s jedním z naxijských vynálezů, totiž s citronovicí, kterou vyrábí destilérka v Chalki. Půjde tedy o části řecké mytologie, naxijských místních legend a střípek z novodobých dějin likérnictví.

Je opravdu pro Česko plynová varianta mixu lepší než jaderná?

Osel.cz - Pá, 07/23/2021 - 00:00
Postupně bude nutné nahradit uhelné bloky. Jak roste cena emisních povolenek, zvyšuje se cena nejen uhelné, ale také plynové elektřiny. Je tak třeba urychlit přechod k nízkoemisnímu mixu. Ovšem důležitější než rychlost je, aby mix, ke kterému směřujeme, odpovídal našim geografickým a dalším podmínkám a byl opravdu nízkoemisní, efektivní a environmentálně citlivý.

Tajemné jezero Issyk-kul: Je tu hrob apoštola i mocného Čingischána!

National Geographic - Čt, 07/22/2021 - 11:47
Je tak velké, že se mu říká moře. Stále není zcela probádané, obestírá ho řada legend, ale také zvláštních faktů. Vítejte u jezera Issyk-kul, které leží vysoko v kyrgyzských horách.

Chicxulubský asteroid byl temný kosmický tulák

Osel.cz - Čt, 07/22/2021 - 00:00
…aneb Konečně nové poznatky o kosmickém zabijákovi dinosaurů

Nejtenčí magnet světa má jedinou vrstvu atomů

Osel.cz - Čt, 07/22/2021 - 00:00
Nový 2D materiál z oxidu zinku a kobaltu představuje první skutečně 2D magnet. Je nejtenčí a také nejvíce odolný vůči vyšším teplotám. Funguje jako magnet i při teplotách kolem 100 °C. Průlomový 2D magnet by mohl najít široké uplatnění ve vývoji elektroniky i ve výzkumu kvantových jevů.

Na neutronových hvězdách se tyčí milimetrová pohoří

Osel.cz - St, 07/21/2021 - 00:00
Neutronové hvězdy jsou nesmírně husté, malé a těžké. Svírá je drtivá gravitace. Přesto se na jejich pevném povrchu tyčí hory, i když bychom je nejspíš zašlápli. Podle nových modelů mají pohoří neutronových hvězd výšky ve zlomcích milimetru. Gravitačním astronomům to podstatně komplikuje detekci gravitačních vln od rotujících a single neutronových hvězd.

Ovečka Dolly slaví 25 let

Osel.cz - Út, 07/20/2021 - 00:00
Titulek je sám o sobě zavádějící, naklonovaná ovce Dolly zemřela ve věku 7 let a dodnes zdobí její vycpanina Skotské národní muzeum. Ovšem fenomén Dolly, ten slaví!

Resistance is futile: V blátě jsou borgské struktury DNA

Osel.cz - Út, 07/20/2021 - 00:00
My jsme Borgové. Budete asimilováni. Odpor je marný. Metanožroutská archea si vydržují podivné gigantické sekvence DNA. Mají až 1 milion párů bází, stovky genů včetně mnoha metabolických a jsou plné repetitivních sekvencí. Star Trek zplodil dítě s mikrobiologií.

Co v sobě skrývá ocas chřestýše a co vytváří charakteristický zvuk?

National Geographic - Po, 07/19/2021 - 11:55
Patří k nejznámějším hadům a určitě jste ho mnohokrát slyšeli dělat jeho pověstný nebezpečný chřestivý zvuk ocasem. Jenže… Jak ho vlastně vydává? To je přesně otázka, na kterou se pokusila najít odpověď dvojice youtuberů Lincoln a Dan, kteří si pořídili ocas tohoto mrtvého hada a pustili se do zjišťování, jak to vlastně celé funguje. A k jejich překvapení, nenašli uvnitř žádné kuličky, jak čekali.

Dobře sedět v koňském sedle

National Geographic - Po, 07/19/2021 - 05:22
Když si plánujeme koupi vlastního bytu nebo domu, jednou z nejdůležitějších věcí je, po dobré posteli si koupit i dobré židle. Když máme koně a chceme na něm jezdit, volba sedla bývá jednou z nejzákladnějších proto, abyste se vy i kůň cítili dobře.

Elektromobily – vlci v rouše beránčím?

Osel.cz - Po, 07/19/2021 - 00:00
Každý šílený sociálně inženýrský systém uvádějící do života výstupy mystického myšlení se zaklíná poznatky vědy. Vzdejme se aut se spalovacími motory a budeme spaseni. Matka příroda nám odpustí hřích ekocidy a trestající křivka klimatického modelu se začne milosrdně zplošťovat. Věřte vědcům. Mají grafy, mají čísla, hare, hare, hare….

Jak to je s hurikány?

Osel.cz - Po, 07/19/2021 - 00:00
Každý, kdo byť jen občas mrkne na zprávy, se setkal s tvrzením, že hurikány jsou v poslední době ničivější a častější. Za viníka se označuje globální oteplování. Sdělení jsou nám presentována spolu se záběry na lidská utrpení, a tak je považujeme za pravdivé. Studie, která nyní posoudila hurikány z dlouhodobějšího pohledu, je s takovou představou v rozporu. Se závěry studie se lze seznámit v nejnovějším čísle časopisu Nature Communications.

Japonsko drtivě pokořilo rekord v rychlosti přenosu dat s 319 Tb/s

Osel.cz - Ne, 07/18/2021 - 00:00
Tým japonského institutu National Institute of Information and Communications Technology (NICT) upgradoval stávající technologie optických kabelů a dosáhl závratné rychlosti přenosu dat na vzdálenost přes 3 tisíce kilometrů. Jejich postup je navíc kompatibilní se stávající infrastrukturou.

Kočky touží po blízkém vztahu s lidmi možná víc než psi, ukázal výzkum

National Geographic - So, 07/17/2021 - 10:05
Mnozí považují psi za věrné společníky a kočky za zvířata, která vyžadují ve vztahu s lidmi dostatek svobody. Nejnovější studie však naznačuje něco jiného.

Superpočítačem poháněný Storywrangler těží úžasné věci z hlubin Twitteru

Osel.cz - So, 07/17/2021 - 00:00
Twitter je divokým ekosystémem myriád slov, myšlenek a příběhů. Nový online nástroj Storywrangler se superpočítačovou výpočetní silou funguje jako výkonný teleskop, kterým je možné v reálném čase nahlížet do twitterové reality. Je jako globální senzor dění, který by mohl do jisté míry předpovídat budoucí vývoj.

Submykénská kultura „temných staletí“

Osel.cz - Pá, 07/16/2021 - 00:00
Příklad konce, který se stal příležitostí: Dožívání mykénské civilizace v tzv. temných stoletích Řecka (11. a 10. před n. l.) není jen úpadkem prostým, ale také dobou transformací society i její keramiky a dobou převzetí metalurgie železa. Pak už přijde nový boom, který vyústí v obvykle popisovaných obdobích řecké antiky. Modelovým místem je pevnost v Tiryntu.

Američtí mariňáci nacvičují s létajícími hejnovými granáty Drone40

Osel.cz - Pá, 07/16/2021 - 00:00
Systém Drone40 představuje levnou malou kvadrikoptéru, kterou lze vypouštět z ruky nebo odpalovat z granátometu. Může nést senzory, kouřové či oslepující nálože nebo vysoce explozivní či pancíř probíjející hlavici. Jediný voják nebo malá jednotka s těmito drony může vypustit hejno Drone40 a zaútočit s ním na jeden či více cílů současně.

Předpověď klimatu z letokruhů?

Osel.cz - Čt, 07/15/2021 - 00:00
Že děje na Slunci ovlivňují klima, a že jsou tyto děje cyklické, už nějakou dobu víme. Přesto s jejich předpovídáním máme problém. Spojení fyziky s biologií a statistikou nyní umožnil pohled do vzdálenější minulosti a přitom dění na Slunci i velmi přesně datovat. Poznání zákonitostí v chování naší nejbližší hvězdy je tím nejlepším vodítkem pro předpověď klimatu. Jak toho vesmírného, tak i toho pozemského.

V Louisianě objevili zkamenělé stopy tsunami po nárazu planetky Chicxulub

Osel.cz - Čt, 07/15/2021 - 00:00
Dopad planetky Chicxulub na konci křídy sice téměř zahubil život na Zemi, ale stopy dávné tragédie už do značné míry zavál čas. Někdy jsou pohřbené v hlubinách, ale geologové je dovedou vystopovat pomocí seismických měření. Nedávno objevili dávné mořské dno zvlněné extrémními chicxulubskými tsunami, které se ukrývá v hloubce 1,5 kilometru pod dnešní Louisianou.

Stránky

Přihlásit se k odběru Lékárna u Madony® agregátor - Populárně naučné