Back to top

Populárně naučné

Co v sobě skrývá ocas chřestýše a co vytváří charakteristický zvuk?

National Geographic - Pá, 06/24/2022 - 06:51
Patří k nejznámějším hadům a určitě jste ho mnohokrát slyšeli dělat jeho pověstný nebezpečný chřestivý zvuk ocasem. Jenže… Jak ho vlastně vydává? To je přesně otázka, na kterou se pokusila najít odpověď dvojice youtuberů Lincoln a Dan, kteří si pořídili ocas tohoto mrtvého hada a pustili se do zjišťování, jak to vlastně celé funguje. A k jejich překvapení, nenašli uvnitř žádné kuličky, jak čekali.

Chameleoni mezi minerály

Osel.cz - Pá, 06/24/2022 - 00:00
Deprimující geopolitická situace a neradostná ekonomická perspektiva asi mnohých okrádá o bezstarostné prožívání nádherné doby kolem letního slunovratu, kdy naše hvězda dosáhla nejsevernějšího bodu na obloze (21. 6.) a kolem nás běží nejdelší dny a teplé noci s překvapivě krátkou temnotou. Čas, který naši pohanští předci opředli mýty a tajemstvím. Skončila dnešní magická svatojánská noc, skýtající naději na bohatství pro toho, kdo někde v temném lese o půlnoci objeví zlatý květ kapradí, jenž odkrývá podzemní poklady. Při současné svižné inflaci by jistě nebyly k zahození.

Aféra Crungus: Kreativní inteligence stvořila děsivé monstrum

Osel.cz - Čt, 06/23/2022 - 00:00
Inteligence DALL·E mini, která se teď jmenuje craiyon, si z internetu vydestilovala příšeru známou jako Crungus. Objevil ji britský komik Guy Kelly, kterého vyděsila na chytrém telefonu. Kdo objeví další slova „tajných jazyků“ kreativních inteligencí?

Posvátná Éllóra: Objevte fascinující tajemství největšího chrámu světa!

National Geographic - St, 06/22/2022 - 06:50
V centrální Indii se skrývá architektonický poklad a také jedna z nejtajemnějších lokalit, která ani v současnosti nedává spát historikům i milovníkům záhad.

Jak vznikla Alvarezova impaktní teorie

Osel.cz - St, 06/22/2022 - 00:00
…aneb Objev šokující pravdy o vyhynutí dinosaurů

Nové syntetické polymery napodobují biofilmy a zajistí lepší úrodu

Osel.cz - St, 06/22/2022 - 00:00
Rostliny během růstu spolupracují se společenstvy mikrobů, s nimiž si vyměňují živiny. Syntetické polymery založené na acyl hydrazonu podporují tvorbu mikrobiálních biofilmů na kořenech rostlin a tím podporují růst rostlin, především ve fázi semenáčků. Pěstované rostliny jsou pak v lepší kondici.

Vrozený morální kompas v nás

Osel.cz - Út, 06/21/2022 - 00:00
Máme schopnost nejen posoudit, ale i odsoudit asociální chování již v ranném dětství? Je tedy pravděpodobně vrozená? Japonští vědci svou studií prokazují, že ano.

Krásní a smrtící. Nejhorší zabijáci Rudého moře

National Geographic - Po, 06/20/2022 - 06:50
Rudé moře je nejen úžasným místem na odpočinek a potápění, ale pořád ještě patří k mořím s nejbohatším a nejrozmanitějším životem. Někdy však může být pěkně nebezpečný…

V Norsku mají první plynovou turbínu světa, co je stoprocentně na vodík

Osel.cz - Po, 06/20/2022 - 00:00
Všudypřítomné plynové turbíny jsou mašiny na emise. Řešením by mohlo být zavedení turbín, které budou spalovat „zelený“ vodík. Odborníci norské Universitetet i Stavanger nedávno zprovoznili první plynovou turbínu na světě, která spaluje výhradně vodík. Jakmile podstatně klesne cena „zeleného“ vodíku, můžeme takové turbíny potkávat na každém kroku.

Solón – athénský státník, mudrc a básník

Osel.cz - Ne, 06/19/2022 - 00:00
Athénský aristokrat a demokratický politik, básník, jeden ze „Sedmi mudrců“. Žil v letech přibližně 638 až 559 před n. l.

Sterilní neutrino, prosím opět na scénu!

Osel.cz - Ne, 06/19/2022 - 00:00
Možná tě tentokráte nikdo nevypíská. Příběh pátrání po hypotetickém typu neutrina, kterému píše novou kapitolu mezinárodní experiment BEST. Fyzikální interpretace jeho dosavadních výsledků dává sterilnímu neutrinu další šanci.

Rodící sameček aneb Jak přicházejí na svět mořští koníčci?

National Geographic - So, 06/18/2022 - 06:49
Tyto fascinující ryby představují ve zvířecí říši opravdový unikát – své potomky nosí v břiše sameček a když přijde jejich čas, porodí pyšný otec až dva tisíce dětí najednou. Je to pravděpodobně jediný muž na světě, který ví, co jsou to porodní bolesti.

Estonský robotický obrněnec Type-X úspěšně zvládl ostré střelby

Osel.cz - So, 06/18/2022 - 00:00
Estonští Milrem Robotics a norští Kongsberg Defence & Aerospace vyvíjejí robotické vozidlo Type-X, které by se mohlo stát součástí jednotek NATO nebo armád severských zemí. Type-X může operovat v různých variantách, jako podpora tradičních obrněných jednotek. Jeho provoz spojuje dálkové ovládání operátorem s pokročilou umělou inteligencí pro vozidla.

Bílý trpaslík G238-44 požírá svůj planetární systém do značné vzdálenosti

Osel.cz - So, 06/18/2022 - 00:00
Detailní analýzy složení atmosféry bílého trpaslíka G238-44 prozradily, že se krmí materiálem z blízkého pásu planetek, což mohou být trosky zničených planet, a zároveň i ledovým materiálem z těles, která pocházejí ze vzdálených končin planetárního systému G238-44.

Jak pijí včely nektar? Jejich sosák je zblízka opravdu fascinující!

National Geographic - Čt, 06/16/2022 - 06:49
Vědce odjakživa přitahuje otázka, jakým způsobem zvířata přijímají tekutiny, když nepoužívají sklenice, brčka ani ruce. A nejtajemnější jsou pro ně v tomto ohledu včely…

V Číně je v provozu první testovací zařízení pro příjem orbitální energie

Osel.cz - Čt, 06/16/2022 - 00:00
Nedávno spuštěný čínský experiment simuluje orbitální solární elektrárnu pomocí antén, které těží solární energii, přeměňují ji na mikrovlny, a ty pak posílají na vzdálenost 55 metrů do rekteny, která z mikrovln udělá elektřinu. Do praktického využívání orbitální energie je prý ještě dlouhá cesta, ale už se na tom pracuje.

Einsteinův teleskop gravitačních vln

Osel.cz - Čt, 06/16/2022 - 00:00
Detekce gravitačních vln je jeden z největších objevů posledních let. Od té doby byly pozorovány desítky případů gravitačních vln vyzářených při splynutí dvou černých děr. Byly zaznamenány i případy splynutí dvou neutronových hvězd nebo neutronové hvězdy a černé díry. Plánovaný Einsteinův teleskop by mohl znamenat dramatický posun. Četnost případů detekce gravitačních vln by u něj byla jeden zhruba každých pět minut.

O nejrychlejší nově

Osel.cz - Čt, 06/16/2022 - 00:00
I po roce, jenž uplynul od vzplanutí podivné novy, se astronomové snaží odkrýt její tajemství.

Dinosauři byli teplokrevní jako ptáci

Osel.cz - Čt, 06/16/2022 - 00:00
…aneb Byl získán konečný důkaz dinosauří endotermie?

Rychle rostoucí supermasivní černá díra "sežere" 1 Zemi za sekundu

Osel.cz - Čt, 06/16/2022 - 00:00
Supermasivní černá díra J1144 pohání kvasar, který se pyšní řadou superlativů. Ty ale platí pro zralý vesmír, jehož stáří je z našeho pohledu 9 miliard let a nižší. V takovém vesmíru je tenhle kvasar nejzářivější a jeho černá díra o hmotnosti 2,6 miliard Sluncí je nejvíc nenasytná.

Stránky

Přihlásit se k odběru Lékárna u Madony® agregátor - Populárně naučné