Back to top

Populárně naučné

Geny vznikající de novo

Vesmír.cz - Po, 02/03/2020 - 06:00

Na Klokaním ostrově zachraňují koaly, které vyvázly z ohnivého pekla

National Geographic - Út, 01/28/2020 - 06:41
V kočičích přepravkách, lavorech a koších přiváží do provizorní veterinární nemocnice dobrovolníci každý den zraněná a popálená zvířata. Nedokázala bez následků utéct před požáry pustošící Austrálii. Teď čekají, co bude dál.

Koronavirus Wuhan může být mnohem nakažlivější. Jsou ale i dobré zprávy

Osel.cz - Út, 01/28/2020 - 00:00
Epidemie nového koronaviru se dostala do napínavé fáze. Vychází najevo, že některé původní odhady byly bohužel přehnaně optimistické. Stále více expertů se obává, že Wuhan se nejen šíří mezi lidmi, ale že by mohl být mnohem nakažlivější, než jsme si původně mysleli. Teď ale není rok 2003 a rozhodně není rok 1918. Přicházejí také dobré zprávy a panika není na pořadu dne. A ne, Wuhan opravdu nepochází od hadů. Zdrojem jsou nejspíš vrápenci (Rinolophus).

Thanatův žnec novým tyranosauridem

Osel.cz - Po, 01/27/2020 - 00:00
…aneb Představuje se Thanatotheristes degrootorum

Podivuhodné organoidy z hadích kmenových buněk vyrábějí jed

Osel.cz - Po, 01/27/2020 - 00:00
Hadí jed se získává ždímáním hadů, které chovají na hadích farmách. Nadějné organoidy z kmenových buněk jedových žláz kobříků kapských by takové farmy mohly nechat vymřít. Rostou skvěle na Petriho miskách a vyrábějí jed, který odpovídá jedu malých ale smrtícich kobříků.

Nejistý začátek

National Geographic - Ne, 01/26/2020 - 22:55
Obavy z šíření smrtícího koronaviru ovlivnily v Číně oslavy lunárního Nového roku. Kvůli hrozbě nákazy byly v některých městech zrušeny plánované slavnosti. V chrámu Wong Tai Sin v Hongkongu se lidé, mnozí s rouškami přes ústa, scházeli k tichým modlitbám.

Je mikrovlnné záření způsobeno tepelným zářením mezigalaktického prachu?

Osel.cz - Ne, 01/26/2020 - 00:00
Ve své nedávné přednášce na Kosmologické sekci ČAS představil Václav Vavryčuk obnovenou verzi hypotézy, že mikrovlnné záření ve vesmíru není reliktního původu, ale jde o tepelné záření mezigalaktického prachu. Podívejme se na tuto hypotézu v kontextu případného odpovídajícího kosmologického modelu a ve srovnání s modelem Velkého třesku.

První varování před koronavirem Wuhan poslala umělá inteligence BlueDot

Osel.cz - Ne, 01/26/2020 - 00:00
WHO, CDC a další centra boje proti infekcím do značné míry závisejí na datech od místních vlád a úřadů. Na ty se ale bohužel často nedá tak úplně spolehnout. Proto se objevují umělé inteligence, které monitorují zpravodajství a řadu dalších zdrojů V ohromném množství dat hledají zárodky katastrof.

Pozoruhodný americký vojenský dron X-61A Gremlin absolvoval první let

Osel.cz - So, 01/25/2020 - 00:00
Americká DARPA vyvíjí všestranné drony gremliny. Na svém prvním letu gremlin odstartoval z mateřského letounu C-130A Hercules. V budoucnu by gremlini mohli operovat na speciálních misích, v hejnech jako hrubá úderná síla anebo jako jednorázové levné střely s plochou dráhou letu pro přesné útoky.

Stará dobrá skepse

Osel.cz - Pá, 01/24/2020 - 00:00
Nemám v úmyslu nikoho přesvědčovat, aby přistoupil na skeptickou filosofickou pozici, vždyť sám si na ni spíš jenom velice rád hraju. Každopádně je to hodně užitečný nástroj v případě zmatku i v situaci hypertrofie všemožných „ismů“. A pro vědu je to možnost naprosto skvělá, možná i jediná.

Xenoboti – první živí roboti

Vesmír.cz - Čt, 01/23/2020 - 00:55
Počítač dostal zadání vyprojektovat „stroje“ postavené z živých buněk. Vypomohl si virtuální evolucí a úkol splnil na jedničku. Biologové pak tyto „stroje“ postavili z žabích buněk.

Giganti z východní Asie

Osel.cz - Čt, 01/23/2020 - 00:00
…aneb představuje se čínský sauropod Fusuisaurus zhaoi a jeho příbuzní

Nová pikosekundová kamera snímá průhledné objekty a jevy

Osel.cz - Čt, 01/23/2020 - 00:00
Pokročilá kamera pro ultrarychlé zobrazování využívá starou a osvědčenou metodu fázového kontrastu k natočení obtížně viditelných věcí. Dokáže snímat rychlostí 1 bilionu snímků za sekundu a zachytí rázové vlny ve vodě nebo průlet laserového paprsku krystalickým materiálem.

Súfijský tanec pomáhá ženám z Kábulu cítit se opět svobodně

National Geographic - St, 01/22/2020 - 06:58
V zemi, ve které si válka vyžádala životy už více než třiceti tisíc civilistů, se mnoho lidí potýká s hlubokými depresemi. Těžký osud zažívají především afgánské ženy. Především pro ně teď jedna z nich otevřela taneční školu.  

Jaký halucinogen se nejlépe hodí k terapeutickým účelům?

Osel.cz - St, 01/22/2020 - 00:00
Psilocybin z magických hub získává vysoký počet bodů v jakékoli klinické studii hodnotící terapeutický efekt na úzkost a depresi. Pokládá se za dobrého kandidáta na finální lék pro pacienty. Na to by ale nakonec nemuselo dojít. Ještě lepší volbou pro praxi je derivát tryptaminu přítomný v někerých rostlinách.

Čína přiznala šíření koronaviru z Wu-chanu. Hrozí globální pandemie?

Osel.cz - St, 01/22/2020 - 00:00
Nový koronavirus si rychle získal pozornost celého světa. Všichni mají v živé paměti SARS, i když je už jasné, že Wuhan je poněkud jiný. Počty nakažených rychle rostou a v Číně po nich pátrají i na palubě vnitrostátních letadel. Před chvílí potvrdili prvního nakaženého v USA. Ve středu se schází krizový výbor WHO.

Explorio.cz: Užijte si se svými dětmi spousty zážitků kdekoli v ČR

National Geographic - Út, 01/21/2020 - 13:45
KOMERČNÍ SPOLUPRÁCE: Chtěli byste si užít dovolenou se svými dětmi, ale máte obavy ze zdlouhavého a nepříjemného plánování? Možná ano, vždyť jen domluvení chaty třeba pro dvě až tři rodiny vyžaduje poměrně velkou časovou rezervu a dostatek trpělivosti.

Houbičky a LSD versus alkohol, kokain,…

Osel.cz - Út, 01/21/2020 - 00:00
Psychedelika (v překladu z řečtiny „duše zjevnosti“) jsou látky, které nám mění mysl. Jejich rekreační užívání je u nás zakázané. K těm rozšířeným patří LSD, DMT, 2C-B, meskalin, salvinorin A, peyotl, látky v semenech některých svlačců (havajská růže). Nejznámějším přírodním zdrojem jsou psilocybinové houby. Jediné, co je na psychedelických drogách sympatické je, že nejsou toxické, a proto se jimi nelze tak snadno předávkovat ani otrávit.

Hasiči v Austrálii zachránili vzácné prehistorické stromy

National Geographic - Po, 01/20/2020 - 06:41
Wolemie vznešená (Wollemia nobilis) je druh starobylé jehličnaté dřeviny, jejíž původ se datuje do období před 200 miliony let. Nezbývalo málo a požáry, které již dlouhou dobu pustoší Austrálii, její příběh ukončily.

ESA spustila továrnu na výrobu kyslíku ze simulovaného měsíčního prachu

Osel.cz - Po, 01/20/2020 - 00:00
Na Měsíci je spousta regolitu. A ten je plný kyslíku. Kdybychom tam dokázali kyslík vyrábět, tak by to byla velká pomoc pro kolonisty. Prototyp evropské továrny na kyslík to zvládne s využitím elektrolýzy tavených solí. Měsíční základny jsou zase o něco blíž.

Stránky

Přihlásit se k odběru Lékárna u Madony® agregátor - Populárně naučné