Back to top

Populárně naučné

Velitelky a povstalkyně u zrodu novořecké státnosti

Osel.cz - 4 hodiny 33 min zpět
Leckterá novodobá feministka by mohla leda tiše závidět, jak se už v minulých staletích některé řecké ženy dokázaly prosadit v tvrdě patriarchální společnosti, dokonce v roli velitelek pirátů, pardon, národně osvobozeneckého námořnictva. (Po úvodních rozpacích skončíme na obzvláštním ostrově Mykonu.)

VIDEO: Vlak v Číně projíždí skrz dům. Má v něm i zastávku

National Geographic - St, 10/23/2019 - 23:31
Na jihozápadě země se velmi rychle rozrůstá třetí největší město Číny Chongqing. Protože se zde na malém území staví stále nové domy, není jednoduché vyřešit, kudy povede hromadná doprava. Při plánování linky Chongqing Rail Transit No. 2 vyřešili dilema velmi originálně.

Oprášená minulost

National Geographic - St, 10/23/2019 - 19:24
Dvacet starověkých sarkofágů ve velmi dobrém stavu vykopali egyptští archeologové poblíž města Luxor na západním břehu Nilu. Barevné dřevěné sarkofágy jsou ve velmi dobrém stavu a za poslední roky jde o největší a nejvýznamnější nález.

Publikace z níž plynulo, že by čínská „CRISPR dvojčata“ mohla zemřít brzy, je stažena

Osel.cz - Út, 10/22/2019 - 00:00
Ani ne před rokem profesor Jiankui He v kongresovém sále univerzity v Hongkongu ohlásil narození editovaných dvojčat a popsal, jak jim genovou manipulací upravil genom. Po vzedmuté vlně kritiky od něj dali ruce pryč jak jeho američtí spolupracovníci, tak mateřská univerzita i Čínská akademie věd. Vědec je nezvěstný a hrozí mu i výjimečný trest. Článek, který dvojčatům prorokoval sníženou odolnost a výrazně tak ovlivnil veřejné mínění, se ukázal být nepravdou.

Experiment s magneto-inerciální fúzí v Los Alamos se blíží ke spuštění

Osel.cz - Út, 10/22/2019 - 00:00
Fúzní experiment nové generace Plasma Liner Experiment (PLX) má již v provozu polovinu plazmových děl, s jejichž pomocí spouští fúzní reakci. V plné palebné síle by měl pracovat na konci roku 2020. Je to slibná technologie, která by mohla vést k vývoji levnějších a méně komplikovaných fúzních reaktorů. Fúzní energetika by něco takového potřebovala jako sůl.

Manospondylus gigas

Osel.cz - Po, 10/21/2019 - 00:00
…aneb Historie prvního tyranosauřího obratle

Výzkum laboratorních mozkoidů odhaluje historii vývoje lidského mozku

Osel.cz - Po, 10/21/2019 - 00:00
Lidský mozek je velmi přitažlivý a zároveň extrémně nevhodný pro výzkum. Těžko zkoumat něco, co jsme si zkoumat zakázali. Naštěstí tu jsou mozkoidy, čili mozkové organoidy. Malé nanicovaté mozečky na Petriho misce konečně umožňují hledat odpovědi na otázky, které nás opravdu zajímají.

Nepovedený experiment vedl k nečekanému objevu stabilní formy plutonia

Osel.cz - Ne, 10/20/2019 - 00:00
Odborníky na jaderný odpad velmi zajímá chování aktinoidů v životním prostředí. Když studovali elektronické a strukturní vlastnosti jejich sloučenin na synchrotronu ESFR, tak najednou narazili na doposud neznámou stabilní pevnou formu plutonia.

Ripsaw M5 by se mohl stát první robotický tankem US Army

Osel.cz - So, 10/19/2019 - 00:00
Textron Systems vyvinuli revoluční robotický tank s dálkově ovládanou zbraňovou stanicí. Nabízí uplatnění v roli obrněného vozidla, stíhače tanků, protiletadlového systému, ženijního vozidla nebo třeba robotického průzkumníka. Ripsaw M5 by mohl operovat jako doprovodný dron se zálibou v nebezpečných úkolech.

Osobní zóna, nevstupovat! Kolik centimetrů potřebujeme, abychom se nesrazili?

National Geographic - Čt, 10/17/2019 - 22:55
Jakmile se na chodníku potkáme s někým, jehož chůze je příliš pomalá, objíždí nás na kole nebo jde příliš blízko, necítíme se dobře. Nizozemští vědci nyní zjistili, jak velký prostor potřebujeme pro pocit komfortu a bezpečí.     

Proč se sauropodní dinosauři nemohli potápět?

Osel.cz - Čt, 10/17/2019 - 00:00
…aneb Extrémně dlouhý krk jako šnorchl?

Energy Vault uskladňuje energii s masivním jeřábem a těžkými bloky betonu

Osel.cz - Čt, 10/17/2019 - 00:00
V současné době je stále palčivější problém s uskladňováním obnovitelné energie. Energy Vault hodlají vybudovat baterie vysoké 120 metrů, v nichž se energie ukládá pomocí zdvihání 35-tunových bloků betonu. Tuhle gravitační baterii si do kapsy nedáte, ale energii by mohla uskladnit na prakticky neomezenou dobu.

Sex a erotika v řecké antice

Osel.cz - St, 10/16/2019 - 00:00
Řecké vázové malby zobrazují hodně otevřeně leccos, třeba i soulože mužů s hetérami, ale skutečné soukromí zůstává skryto.

Proč si Japonsko dovezlo ebolu a další vražedné viry?

Osel.cz - Út, 10/15/2019 - 00:00
V Japonsku jsou pozadu s výzkumem nejhorších patogenů v laboratořích s nejvyšším stupněm biologické ochrany BSL-4. U příležitosti nadcházejícího sportovního svátku si převezli pětici obávaných virových infekcí a hodlají zapracovat na své připravenosti.

FOTOEXPO 2019 – i fotografie má svůj svátek!

National Geographic - Po, 10/14/2019 - 21:37
KOMERČNÍ SPOLUPRÁCE: Přemýšleli jste někdy, jaké to je být uprostřed sportovního zápolení na olympijských hrách a mít přitom možnost zachytit emoce, které jsou všude kolem? To nadšení, očekávání, euforie i zklamání, slzy štěstí i zármutku nad skvělým či nepovedeným výkonem, možnost zachytit okamžiky, na které se čeká dlouhé čtyři roky a pro někoho jsou jen jednou za život…

Dinosauří lupič z Thajska

Osel.cz - Po, 10/14/2019 - 00:00
…aneb Představuje se Siamraptor

Mohl by kosmickou loď pohánět urychlovač částic?

Osel.cz - Po, 10/14/2019 - 00:00
Inženýr NASA David Burns vymyslel „spirálový pohon“, který nepotřebuje klasické palivo a využívá k pohonu kosmické lodi urychlovač částic. Zatím je to jen neověřený koncept nebo spíš nápad na pomezí science-fiction. Ale bez podobných nápadů se ke hvězdám nikdy nedostaneme.

Hranice 2 hodin maratonu prolomena: jak se to podařilo?

Osel.cz - Ne, 10/13/2019 - 00:00
Eliud Kipchoge 12.10.2019 po předloňském neúspěšném pokusu v Monze stáhnul maratonský čas pod psychologickou hranici 2 hodin časem 1:59:40. Tento čas však není uznán jako světový rekord, který drží tentýž Eliud časem 2:01:39 z Berlína 16.9.2018, přestože byly dodrženy podmínky IAAF co se trati týče: start a cíl nesmí být vzdáleny více než 50 % trati (eliminace vlivu větru do zad), celkové klesání nesmí být větší než 1 metr na kilometr (nesplňuje např. slavný Bostonský maraton). Pojďme se podívat na podmínky, za kterých Eliud dokázal tento čas:

Stane se Karel Gott nábožensky uctívaným světcem?

Osel.cz - Ne, 10/13/2019 - 00:00
Psychologové usilovně řeší Problém Mickeyho Mouse, podle něhož je velmi obtížné předpovědět, zda se nějaká postava s nadpřirozenými schopnosti stane terčem náboženské víry a najde si duchovní stoupence, anebo zda zůstane fiktivní postavou, která sice může těšit generace fanoušků, ale náboženskou sektu kolem sebe nevytvoří. Nedávný skon Zlatého slavíka v tomto směru nabídl zajímavý modelový případ.

Budeme odposlouchávat temnou hmotu axionovým rádiem?

Osel.cz - Pá, 10/11/2019 - 00:00
Axiony náležejí k momentálně slibným kandidátům na temnou hmotu. Fyzici navrhují, že bychom je vystopovat axionovým plazmovým rádiem. Je to zcela nový přístup, který umožňuje zkonstruovat obrovské detektory axionů s plazmatem. Co na to asi temná hmota?

Stránky

Přihlásit se k odběru Lékárna u Madony® agregátor - Populárně naučné