Populárně naučné
Co v sobě skrývá ocas chřestýše a co vytváří charakteristický zvuk?
Patří k nejznámějším hadům a určitě jste ho mnohokrát slyšeli dělat jeho pověstný nebezpečný chřestivý zvuk ocasem. Jenže… Jak ho vlastně vydává? To je přesně otázka, na kterou se pokusila najít odpověď dvojice youtuberů Lincoln a Dan, kteří si pořídili ocas tohoto mrtvého hada a pustili se do zjišťování, jak to vlastně celé funguje. A k jejich překvapení, nenašli uvnitř žádné kuličky, jak čekali.
Kategorie: Populárně naučné
Chameleoni mezi minerály
Deprimující geopolitická situace a neradostná ekonomická perspektiva asi mnohých okrádá o bezstarostné prožívání nádherné doby kolem letního slunovratu, kdy naše hvězda dosáhla nejsevernějšího bodu na obloze (21. 6.) a kolem nás běží nejdelší dny a teplé noci s překvapivě krátkou temnotou. Čas, který naši pohanští předci opředli mýty a tajemstvím. Skončila dnešní magická svatojánská noc, skýtající naději na bohatství pro toho, kdo někde v temném lese o půlnoci objeví zlatý květ kapradí, jenž odkrývá podzemní poklady. Při současné svižné inflaci by jistě nebyly k zahození.
Kategorie: Populárně naučné
Aféra Crungus: Kreativní inteligence stvořila děsivé monstrum
Inteligence DALL·E mini, která se teď jmenuje craiyon, si z internetu vydestilovala příšeru známou jako Crungus. Objevil ji britský komik Guy Kelly, kterého vyděsila na chytrém telefonu. Kdo objeví další slova „tajných jazyků“ kreativních inteligencí?
Kategorie: Populárně naučné
Posvátná Éllóra: Objevte fascinující tajemství největšího chrámu světa!
V centrální Indii se skrývá architektonický poklad a také jedna z nejtajemnějších lokalit, která ani v současnosti nedává spát historikům i milovníkům záhad.
Kategorie: Populárně naučné
Jak vznikla Alvarezova impaktní teorie
…aneb Objev šokující pravdy o vyhynutí dinosaurů
Kategorie: Populárně naučné
Nové syntetické polymery napodobují biofilmy a zajistí lepší úrodu
Rostliny během růstu spolupracují se společenstvy mikrobů, s nimiž si vyměňují živiny. Syntetické polymery založené na acyl hydrazonu podporují tvorbu mikrobiálních biofilmů na kořenech rostlin a tím podporují růst rostlin, především ve fázi semenáčků. Pěstované rostliny jsou pak v lepší kondici.
Kategorie: Populárně naučné
Vrozený morální kompas v nás
Máme schopnost nejen posoudit, ale i odsoudit asociální chování již v ranném dětství? Je tedy pravděpodobně vrozená? Japonští vědci svou studií prokazují, že ano.
Kategorie: Populárně naučné
Krásní a smrtící. Nejhorší zabijáci Rudého moře
Rudé moře je nejen úžasným místem na odpočinek a potápění, ale pořád ještě patří k mořím s nejbohatším a nejrozmanitějším životem. Někdy však může být pěkně nebezpečný…
Kategorie: Populárně naučné
V Norsku mají první plynovou turbínu světa, co je stoprocentně na vodík
Všudypřítomné plynové turbíny jsou mašiny na emise. Řešením by mohlo být zavedení turbín, které budou spalovat „zelený“ vodík. Odborníci norské Universitetet i Stavanger nedávno zprovoznili první plynovou turbínu na světě, která spaluje výhradně vodík. Jakmile podstatně klesne cena „zeleného“ vodíku, můžeme takové turbíny potkávat na každém kroku.
Kategorie: Populárně naučné
Solón – athénský státník, mudrc a básník
Athénský aristokrat a demokratický politik, básník, jeden ze „Sedmi mudrců“. Žil v letech přibližně 638 až 559 před n. l.
Kategorie: Populárně naučné
Sterilní neutrino, prosím opět na scénu!
Možná tě tentokráte nikdo nevypíská. Příběh pátrání po hypotetickém typu neutrina, kterému píše novou kapitolu mezinárodní experiment BEST. Fyzikální interpretace jeho dosavadních výsledků dává sterilnímu neutrinu další šanci.
Kategorie: Populárně naučné
Rodící sameček aneb Jak přicházejí na svět mořští koníčci?
Tyto fascinující ryby představují ve zvířecí říši opravdový unikát – své potomky nosí v břiše sameček a když přijde jejich čas, porodí pyšný otec až dva tisíce dětí najednou. Je to pravděpodobně jediný muž na světě, který ví, co jsou to porodní bolesti.
Kategorie: Populárně naučné
Estonský robotický obrněnec Type-X úspěšně zvládl ostré střelby
Estonští Milrem Robotics a norští Kongsberg Defence & Aerospace vyvíjejí robotické vozidlo Type-X, které by se mohlo stát součástí jednotek NATO nebo armád severských zemí. Type-X může operovat v různých variantách, jako podpora tradičních obrněných jednotek. Jeho provoz spojuje dálkové ovládání operátorem s pokročilou umělou inteligencí pro vozidla.
Kategorie: Populárně naučné
Bílý trpaslík G238-44 požírá svůj planetární systém do značné vzdálenosti
Detailní analýzy složení atmosféry bílého trpaslíka G238-44 prozradily, že se krmí materiálem z blízkého pásu planetek, což mohou být trosky zničených planet, a zároveň i ledovým materiálem z těles, která pocházejí ze vzdálených končin planetárního systému G238-44.
Kategorie: Populárně naučné
Jak pijí včely nektar? Jejich sosák je zblízka opravdu fascinující!
Vědce odjakživa přitahuje otázka, jakým způsobem zvířata přijímají tekutiny, když nepoužívají sklenice, brčka ani ruce. A nejtajemnější jsou pro ně v tomto ohledu včely…
Kategorie: Populárně naučné
V Číně je v provozu první testovací zařízení pro příjem orbitální energie
Nedávno spuštěný čínský experiment simuluje orbitální solární elektrárnu pomocí antén, které těží solární energii, přeměňují ji na mikrovlny, a ty pak posílají na vzdálenost 55 metrů do rekteny, která z mikrovln udělá elektřinu. Do praktického využívání orbitální energie je prý ještě dlouhá cesta, ale už se na tom pracuje.
Kategorie: Populárně naučné
Einsteinův teleskop gravitačních vln
Detekce gravitačních vln je jeden z největších objevů posledních let. Od té doby byly pozorovány desítky případů gravitačních vln vyzářených při splynutí dvou černých děr. Byly zaznamenány i případy splynutí dvou neutronových hvězd nebo neutronové hvězdy a černé díry. Plánovaný Einsteinův teleskop by mohl znamenat dramatický posun. Četnost případů detekce gravitačních vln by u něj byla jeden zhruba každých pět minut.
Kategorie: Populárně naučné
O nejrychlejší nově
I po roce, jenž uplynul od vzplanutí podivné novy, se astronomové snaží odkrýt její tajemství.
Kategorie: Populárně naučné
Dinosauři byli teplokrevní jako ptáci
…aneb Byl získán konečný důkaz dinosauří endotermie?
Kategorie: Populárně naučné
Rychle rostoucí supermasivní černá díra "sežere" 1 Zemi za sekundu
Supermasivní černá díra J1144 pohání kvasar, který se pyšní řadou superlativů. Ty ale platí pro zralý vesmír, jehož stáří je z našeho pohledu 9 miliard let a nižší. V takovém vesmíru je tenhle kvasar nejzářivější a jeho černá díra o hmotnosti 2,6 miliard Sluncí je nejvíc nenasytná.
Kategorie: Populárně naučné
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- následující ›
- poslední »
