Back to top

Populárně naučné

Antifontova cynická geometrie

Osel.cz - 5 hodin 27 min zpět
Antifón z Athén byl rozverně cynický komentátor lidského života a kritik Sókrata. Krom jiného tvrdil, že žádná geometrická tělesa neexistují jinak než v mysli některých geometrů. Jim na potvoru vymyslel řešení aproximace obvodu kruhu, které předjímá pozdější převratné dílo Archimédovo. To je kvadratura kruhu!

Nejtenčí zlato světa má tloušťku pouhé 2 atomy

Osel.cz - Út, 08/20/2019 - 00:00
Prestižní rodinka 2D materiálů se rozrostla o ultratenké zlato. Slibný materiál je možné vyrobit za pokojové teploty a použít k vývoji ohebné elektroniky, v průmyslové katalýze, v diagnostice nebo při čištění odpadní vody.

Co bychom měli vědět o alosaurovi

Osel.cz - Po, 08/19/2019 - 00:00
…aneb Představení slavného jurského teropoda

Nedoceňované víťazstvo medicíny

Osel.cz - Po, 08/19/2019 - 00:00
Vírusová hepatitída typu C je známa len 30 rokov a už sa podarilo nájsť takmer stopercentne účinnú liečbu. To je u vírusového ochorenia úplne výnimočné.

Lekima

National Geographic - Ne, 08/18/2019 - 22:07
Více než desetimetrové vlny způsobil tajfun Lekima, který zasáhl východní pobřeží Číny. Evakuováno bylo více než milion lidí a škody se odhadují v přepočtu na 54 miliard korun. Země letos čelila již devátému tajfunu.

Prozradí se exoplanety s cizím životem přízračným světélkováním?

Osel.cz - Ne, 08/18/2019 - 00:00
Najít obydlený cizí svět na dálku, to není jen tak. Pozemské organismy se dovedou chránit světélkováním. Pokud tenhle trik znají na exoplanetách u červených trpaslíků, kteří zaplavují okolní vesmír ultrafialovým zářením, tak bychom je mohli vystopovat.

Pán uhlíkových prstenů: Materiáloví vědci dosáhli legendárního průlomu

Osel.cz - Ne, 08/18/2019 - 00:00
Navzdory mnohaletému úsilí se až doposud nikomu nepodařilo ukout prsten z atomů uhlíku. Nakonec museli spojit síly výzkumné týmy Oxfordu a IBM Research, kteří nakonec ve vakuu Mrazu osudu vyrobili kroužek cyklokarbonu z 18 atomů uhlíku. Nový materiál teď čeká intenzivní výzkum na všechny možné způsoby.

Čína militarizuje biotechnologický výzkum

Osel.cz - So, 08/17/2019 - 00:00
Biotechnologie slibují velké pokroky v medicíně, ale také ve vojenských technologiích. Čínské armádní špičky v poslední době vedou řeči o „genetických zbraních“, „etnicky specifických genetických útocích“ a „nekrvavých vítězstvích“. Generálové se sice rádi chvástají, ale stejně, obezřetnost bude jistě na místě.

Co reálně víme o výbuchu ve vojenském polygonu v Archangelské oblasti

Osel.cz - So, 08/17/2019 - 00:00
Od výbuchu při testech ve vojenském polygonu v Bílém moři již uplynulo více než týden. Přesto jsou informace o něm velice omezené. Nyní ohlásil Norský úřad pro jadernou bezpečnost zaznamenání stopové množství radioaktivního izotopu jódu. Ten sice s daným výbuchem souviset nemusí, ale i tak je zajímavou příležitostí si shrnout známé skutečnosti, které o události víme.

Pro odpad na Měsíc

Osel.cz - So, 08/17/2019 - 00:00
V současné době se lidstvo vrací na Měsíc. Zatím prostřednictvím automatů a v blízké době i kosmonauti. Zajímavé pro ně bude navštívit nejen nové oblasti, ale i místa dopadu nebo přistání předchozích automatických i lidských výprav. V tomto případě bude zvláště zajímavé prozkoumat odpad zanechaný na měsíčním povrchu a hledání potenciálních přeživších mikroorganismů.

Supermasivní hvězdy se mohou totálně anihilovat termojadernou explozí

Osel.cz - Pá, 08/16/2019 - 00:00
Supernova SN 2016iet je extrémně výjimečná. Její extravagantní vlastnosti napovídají, že šlo o explozi hvězdného monstra s hmotou asi 200 Sluncí. Tahle supernova nejspíš zažehla devastující termojadernou anihilaci, po které z hvězdy nezůstalo vůbec nic. Rozplynula se jako kouř.

Na Litoměřicku někdo postřelil orla mořského. Dravec zahynul

Osel.cz - Čt, 08/15/2019 - 00:00
Litoměřice, 15. srpna 2019. Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Regionálního pracoviště správa CHKO České středohoří museli 12. srpna 2019 opět řešit případ záměrného postřelení mladého orla mořského. Poraněný jedinec patří ke dvěma letos okroužkovaným mláďatům jediného hnízdícího páru těchto majestátních chráněných dravců ve zdejším regionu.

Použité mýty

Osel.cz - Čt, 08/15/2019 - 00:00
Co je to mýtus? Kde ho potkáme? Až na výjimky se musíme smířit s tím, že řecké mýty potkáváme už použité, v lepším případě v tragédiích nebo ve výtvarném umění. Zvláštním problémem je přeznačování mýtů, tedy jejich druhotné použití k jiným cílům.

Katastrofa v Severodvinsku: Proč USA zrušily střely s jaderným pohonem?

Osel.cz - St, 08/14/2019 - 00:00
Stále více indicií svědčí o tom, že nedávná ruská fatální jaderná nehoda souvisela s vývojem jaderného Buřňáka, čili střely s plochou dráhou letu a s jaderným pohonem 9M730 Burevestnik. Spojené státy přitom zrušily vývoj takových střel před déle než padesáti lety a to z velice dobrého důvodu.

Lze snížit produkci metanu v chovech skotu?

Osel.cz - Út, 08/13/2019 - 00:00
Bachor, nejobjemnější část předžaludku přežvýkavců, je mimořádně bohatý ekosystém osídlený anaerobními bakteriemi, prvoky, houbami a metanogenními archae. Tyto mikroorganismy rozkládají krmivo předžvýkané hostitelským zvířetem až na konečné metabolické produkty (mastné kyseliny s krátkým řetězcem), které jsou pro hostitele zdrojem energie. Při mikrobiální fermentaci krmiva však také vzniká kysličník uhličitý a vodík, ze kterého metanogenní archae tvoří metan, což je skleníkový plyn asi 23krát větším devastačním účinkem než CO2.

Mohla by hypotéza Simulace anihilovat celý vesmír?

Osel.cz - Út, 08/13/2019 - 00:00
Pokud žijeme v simulaci, měli bychom to vědět? Podle filozofa Prestona Greeneho si zahráváme s ohněm. Tvůrci simulace by se prý mohli naštvat a simulaci restartovat. Nebo prostě vypnout a zkusit něco jiného. Měli bychom si dávat pozor na to, co zkoumáme?

Belgie věrná tradici: Koně pomáhají s rybařením už 600 let

National Geographic - Po, 08/12/2019 - 06:50
V malé vesnici na západě Belgie využívají rybáři k lovu místo lodí koně.

Chýbajúce lieky - problém nielen u nás

Osel.cz - Po, 08/12/2019 - 00:00
Zdá sa ťažko pochopiteľné, že zrazu zlyhá zásobovanie ťažko nahraditeľným, pritom však dávno známym a pomerne lacným liekom. Niekedy ide o život, niekedy o umelo nafúknutý problém. A niekedy aj umelo vyvolaný.

Mrtvé planety bílých trpaslíků vysílají rádiové vlny miliardy let

Osel.cz - Po, 08/12/2019 - 00:00
Mezi bílými trpaslíky a kovovými jádry sežehnutých planet může v magnetickém poli vzniknout pozoruhodný planetární rádiový vysílač. Takové přírodní vysílače by mohly fungovat miliardy let a doslova si říkají o objevení. Radioteleskopy mají o zábavu postaráno.

Stránky

Přihlásit se k odběru Lékárna u Madony® agregátor - Populárně naučné