Back to top

Monitoring medií

Přibývá případů rakoviny kůže, nejvíc v Praze

zdravi.euro.cz - 3 hodiny 17 min zpět
Případů rakoviny kůže přibývá, oproti roku 1995 je nových případů ročně třikrát tolik. Podle Hygienické stanice Hlavního města Prahy je případů v Praze víc než jinde v republice, uvedla to na webu. Opakované spálení kůže sluncem zvyšuje riziko vzniku nádoru. V roce 2015, z nějž pocházejí poslední data Národního onkologického registru, bylo nových případů téměř 2600.

Americké regulační úřady snižují množství vyrobených návykových látek (Zveřejněno: 18.08.2018, 08:10)

Apatykář - 11 hodin 54 min zpět
Americké Ministerstvo spravedlnosti navrhlo společně s Protidrogovou agenturou snížení množství návykových látek, které mohou být v příštím roce vyrobeny ve Spojených státech. Chce tím snížit množství opioidů vyzvednutých na recepty ve Spojených státech.

Nemocnici Na Bulovce povede nově Jan Kvaček

MZ ČR - Pá, 08/17/2018 - 19:58
Prioritním úkolem nového ředitele bude identifikace dodavatelských vztahů, řešení problémů kolem veřejných zakázek, nastavení transparentního hospodaření a urychlené zajištění stability v provozních otázkách.

Nátlak? Neschopnost? Stávková pohotovost vyvolala ostré reakce.

Medical Tribune - Pá, 08/17/2018 - 16:28
Vyhlášení stávkové pohotovosti Odborovým svazem zdravotnictví a sociální péče v pátek 17. srpna 2018 vyvolalo ostrou reakci nejen ministerstva zdravotnictví, ale i soukromých lékařů. „Požadavek odborů jde absolutně proti zájmům samotných zaměstnanců,“ uvedl ministr zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch. (rubrika: Denní zprávy, autor: Marta Šimůnková, zdroj: MT)

FNUSA-ICRC se podílí na vývoji nové technologie patentované v USA prodlužující život

zdravi.euro.cz - Pá, 08/17/2018 - 16:26
Americký patent na inovativní technologii pro přesnější diagnózu onemocnění srdce získali vědci z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR, Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC), kardiologické kliniky naší nemocnice a firma M&I z Prahy. Nová technologie, která dokáže určit elektrickou aktivaci srdečních komor a s přesností na jednotky milisekund změřit jejich vzájemné zpoždění, se připravuje k zavedení do praxe.

Stanovisko Ministerstva zdravotnictví k vyhlášení stávkové pohotovosti Odborovým svazem zdravotnictví

MZ ČR - Pá, 08/17/2018 - 13:43
​​​​​​​Ministerstvo zdravotnictví zásadně nesouhlasí s vyhlášením stávkové pohotovosti ze strany odborů a považuje ji za zcela neopodstatněnou.

Připravovaná změna v organizaci sběru dat Národního onkologického registru, NOR

ÚZIS - Pá, 08/17/2018 - 11:09

Vážení poskytovatelé lůžkových zdravotních služeb,
chtěli bychom Vás informovat, že od 1. 1. 2019 vejde v platnost nová metodika Národního onkologického registru (NOR), kterou se významným způsobem mění dosavadní způsob předávání údajů do tohoto registru.

Hlavní změny oproti stávající metodice jsou následující:

  • postupně bude sběr dat NOR převeden na výhradně elektronické předávání údajů, předávání údajů v listinné podobě bude zcela ukončeno (přechodné období potrvá po celý rok 2019);
  • nově je zredukováno hlášení incidence novotvaru (předávají se údaje pouze v diagnostické části);
  • nově je zavedeno předávání údajů o novotvaru zjištěném pracovištěm oboru patologie nebo cytologie v rozsahu standardní textové zprávy o výsledku vyšetření a krátkého parametrického záznamu tohoto výsledku (předávání bude probíhat výhradně elektronicky exportem dat z informačního systému poskytovatele).

Bližší specifikaci změn naleznete v nové metodice NOR na adrese http://www.uzis.cz/registry-nzis/nor.

Novými postupy se bude řídit sběr dat o novotvarech zjištěných od roku 2019 dále, v průběhu roku 2019 bude trvat přechodné období pro postupnou implementaci změn v organizaci sběru dat NOR.

Údaje o novotvarech zjištěných do roku 2018 včetně budou předávány stejným způsobem jako doposud na určená územní pracoviště NOR podle místa trvalého bydliště pacienta a to v listinné podobě.

Od roku 2019 budou všechna hlášení o novotvarech předávána výhradně na centrální pracoviště NOR při ÚZIS ČR a to elektronicky, nebo případně po přechodné období v průběhu roku 2019 v listinné podobě.

TNM klasifikace zhoubných novotvarů, 8. revize, vydaná koncem roku 2017, bude s ohledem na připravované změny použita v datech NOR až pro novotvary diagnostikované od roku 2019 dále (bližší informace viz příloha 1).

V současné době probíhají práce na úpravách aplikace pro sběr dat NOR, další technické a organizační specifikace změn budou upřesněny po jejich dokončení k.

Podrobnější informace naleznete na stránce Národního onkologického registru, tj. http://www.uzis.cz/registry-nzis/nor

 

Prioritou Ministerstva zdravotnictví je zajistit dostupnost léků pro české pacienty

Medical Tribune - Pá, 08/17/2018 - 08:57
V nedávné době zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví záměr otevřít zákon 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění. Plánované změny nelze považovat za kosmetické, protože se budou týkat jak v současnosti platné zákonné úpravy distribuce léků do lékáren, tak i zrychlení procesu stanovení ceny/úhrady nových léčivých přípravků... (rubrika: Rozhovory, autor: Marta Šimůnková, zdroj: MT)

Za SMS o dostupnosti konopí dostala lékárna pokutu 50 tis. EUR (Zveřejněno: 17.08.2018, 06:22)

Apatykář - Pá, 08/17/2018 - 06:22
Finská léková agentura Fimea zakázala lékárně ve městě Turku rozesílat informaci o dostupnosti léčebného konopí svým pacientům. Považuje to za zakázanou reklamu a lékárně udělila pokutu 50 tis. EUR.

ZMĚNA V PROVOZU Národního registru hospitalizovaných, NRHOSP

ÚZIS - Čt, 08/16/2018 - 17:41

Vážení poskytovatelé lůžkových zdravotních služeb, chtěli bychom vás informovat, že došlo ke spuštění Národního registru hospitalizovaných (dále „registr“) v novém technickém prostředí, ve kterém jsou již nyní provozovány ostatní registry a informační systémy rezortu zdravotnictví (např. registry Reprodukčního zdraví, Centrální úložiště výkazů – CÚV, Centrální úložiště dat – CÚD).

Do konce roku 2018 (respektive do konce sběru dat za rok 2018) bude ještě zachován i paralelní provoz registru ve starém prostředí, ve kterém je v tuto chvíli registr provozován. Pro data za rok 2019 již bude vyžadováno odevzdání dat v novém registru a prosíme tedy o přizpůsobení postupů a nemocničního informačního systému na Vaší straně.

Podrobnější informace naleznete na http://www.uzis.cz/registry-nzis/nrhosp

Zdravotní odbory vyhlásí stávkovou pohotovost za vyšší platy

zdravi.euro.cz - Čt, 08/16/2018 - 16:52
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyhlásí stávkovou pohotovost. Podle něj vláda není ochotná dodržet slib a zvýšit tarifní platy a základní mzdy. Vyplývá to z pozvánky na páteční tiskovou konferenci, kde chce svaz sdělit další podrobnosti. Předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula nevyloučil, že by stejně mohly postupovat i další odborové svazy veřejného sektoru.

Vojtěch slíbil zákon o odškodnění za újmu způsobenou očkováním

zdravi.euro.cz - Čt, 08/16/2018 - 16:45
Ministerstvo zdravotnictví chce do konce roku předložit vládě zákon o odškodňování újmy způsobené povinným očkováním. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) tak hodlá podle svých slov vyhovět doporučení ombudsmanky Anny Šabatové a zmírnit kritiku odpůrců očkování. Řekl to senátorům při projednávání návrhu Evropské komise na posílení spolupráce v boji proti nemocem, jimž lze předcházet očkováním.

Úhradová vyhláška mění dohodu s lékárníky. Dostanou 14 korun za položku

Medical Tribune - Čt, 08/16/2018 - 16:42
K úhradové vyhlášce na příští rok skončilo připomínkové řízení. Prošla jím velmi hladce. A to přesto, že se v bodě o signálních kódech pro lékárníky rozešla s původní dohodou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce vyhlášku podepsat ještě v září. Standardně na to má podle zákona o veřejném zdravotním pojištění čas do konce října. (rubrika: Denní zprávy, autor: ač, zdroj: MT)

Senát o terapeutech pro děti s autismem rozhodne až po volbách

zdravi.euro.cz - Čt, 08/16/2018 - 16:42
Senát o rozšíření seznamu terapeutů pro děti s autismem rozhodne až v povolebním složení. Schvalování příslušné senátorské novely dnes odložil až na konec listopadu. Novela počítá s tím, že by se seznam nelékařských povolání mohl rozšířit o terapeuta neurovývojových poruch a jeho asistenta. Podle senátního zdravotnického výboru je ale potřeba tyto změny ještě vyjasnit.

Středočeské nemocnice by měly s výjimkou Kladna skončit v plusu

zdravi.euro.cz - Čt, 08/16/2018 - 16:37
Krajské oblastní nemocnice ve Středočeském kraji by měly podle výhledu hospodaření letos skončit s kladným hospodářským výsledkem. Výjimku tvoří kladenská nemocnice, která skončí v červených číslech. Zároveň je možné, že kraj zruší Asociaci středočeských nemocnic, která nenaplnila očekávání, řekla dnes novinářům hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Vsetínská nemocnice nabízí zdarma sanitářský kurz

zdravi.euro.cz - Čt, 08/16/2018 - 16:32
Akreditované kvalifikační sanitářské kurzy nabízí Vsetínská nemocnice již řadu let. Nyní však přichází s novinkou pro zájemce, kteří se ještě před zahájením kurzu rozhodnou v nemocnici pracovat – budou mít kurzovné zdarma.

FN Olomouc investovala 41 milionů Kč do nového operačního robota

zdravi.euro.cz - Čt, 08/16/2018 - 16:07
Fakultní nemocnice Olomouc pořídila za 41 milionů korun robotický operační systém da Vinci Xi nejnovější generace. Technologii, která s velmi vysokou přesností simuluje pohyby rukou lékaře v těle pacienta, používají specialisté při urologických a gynekologických operacích. Robot byl pořízen z vlastních prostředků nemocnice, řekl dnes novinářům ředitel FN Olomouc Roman Havlík.

Stránky

Přihlásit se k odběru Lékárna u Madony® agregátor - Monitoring medií