Back to top

Monitoring medií

Le Figaro: Diety chudé na sacharidy podle studie ohrožují zdraví

zdravi.euro.cz - St, 10/17/2018 - 15:48
Ti, kdo drží diety chudé na sacharidy, jsou vystaveni většímu riziku, že předčasně zemřou na kardiovaskulární chorobu nebo rakovinu, než osoby, které sacharidy jedí, třebas i ve velkém množství. Napsal o tom francouzský deník Le Figaro, který informoval o studii vědců z Lodžské univerzity.

Zmírnění protikuřáckého zákona bude Senát řešit až v listopadu

zdravi.euro.cz - St, 10/17/2018 - 15:40
Senát o návrzích na toleranci malého množství alkoholu u cyklistů a o zmírnění protikuřáckého zákona rozhodne až v listopadu v povolebním složení. O odklad obou senátorských předloh požádali jejich předkladatelé. Oznámil to dnes předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD) v úvodu poslední schůze Senátu v předvolebním složení.

Klíšťovou encefalitidou se meziročně nakazilo o čtvrtinu lidí víc

zdravi.euro.cz - St, 10/17/2018 - 15:35
Klíšťovou encefalitidou se ke konci září nakazilo o čtvrtinu lidí víc než loni. Nahlášeno bylo 540 případů, více je také nemocných s boreliózou. Vyplývá to ze statistika Státního zdravotního ústavu. Podle vedoucího Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislava Maďara zřejmě bude letošní rok nejhorší za posledních deset let.

Unikátní operace v rámci ČR a Slovenska

zdravi.euro.cz - St, 10/17/2018 - 15:31
První úspěšná operace v rámci ČR a Slovenska – v mimotělním oběhu (ECMO) byl pacientovi po plicní resekci vlevo pro nádor odstraněn po 6 letech horní lalok pravé plíce

Ostravský primátor chce žádat ministra o návrat přednosty z FNO

zdravi.euro.cz - St, 10/17/2018 - 15:05
Ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) chce zasáhnout do personálních změn ve Fakultní nemocnici Ostrava, kde byli po únorové změně vedení odvoláni již čtyři přednostové. Na pátečním jednání s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) bude požadovat návrat odvolaného přednosty porodnicko-gynekologické kliniky Ondřeje Šimetky. Macura to dnes řekl novinářům.

Fórum MT: Měly by se klinické zkušenosti předávat zadarmo?

Medical Tribune - St, 10/17/2018 - 13:24
Každé know‑how má svou cenu. Je klinická zkušenost něco, co by se mělo předávat automaticky, anebo jde o pracně nabyté know‑how, které má svou cenu? (rubrika: Komentáře a názory, autor: red, zdroj: MT)

Ministerstvo zdravotnictví odmítá tvrzení Hospodářských novin o drahém nákupu energií

MZ ČR - St, 10/17/2018 - 13:06
Reakce MZ na článek „Levnou elektřinu ministerstvo odmítlo a nakoupilo ji pro nemocnice draze“, který vyšel v Hospodářských novinách dne 17. 10. 2018.

Ministerstvo chystá pravidelnou změnu plateb za státní pojištěnce

zdravi.euro.cz - St, 10/17/2018 - 08:20
Ministerstvo zdravotnictví posílá do připomínkového řízení návrh na pravidelnou valorizaci plateb za státní pojištěnce, kterými jsou děti, nezaměstnaní či senioři. Na dnešním semináři k reformě zdravotní péče to řekla náměstkyně ministra Helena Rögnerová.

Za posledních 30 let vzrostl podíl dětí vyléčených z rakoviny

zdravi.euro.cz - St, 10/17/2018 - 08:18
Za posledních 30 let se zvýšila možnost přežití u dětí s rakovinou skoro trojnásobně. Přednosta Kliniky radiační onkologie Masarykova onkologického ústavu v Brně Pavel Šlampa dnes novinářům řekl, že zatímco na přelomu 80. a 90. let přežívalo ani ne 30 procent dětí, v dnešní době se vyléčí kolem 80 procent. Podle něj v republice ročně onemocní zhoubným nádorem asi 450 dětí, kolem 150 až 200 se jich léčí právě v brněnském ústavu.

Analýza: Systém zdravotního pojištění není připraven na krizi

zdravi.euro.cz - St, 10/17/2018 - 08:14
Český systém zdravotního pojištění není připraven na zhoršení ekonomické situace a případnou další hospodářskou krizi. Nemá dostatečné rezervy. I když bude letos zřejmě v mírném přebytku, výdaje rostou výrazně rychleji než příjmy. Vyplývá to z analýzy Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické o zdravotních pojišťovnách, jejíž výsledky dnes v Praze představili autoři Štěpán Křeček a Karina Kubelková. V Česku funguje sedm zdravotních pojišťoven.

FDA chce zamezit občanským peticím, které záměrně blokují vstup generik na trh (Zveřejněno: 17.10.2018, 05:53)

Apatykář - St, 10/17/2018 - 05:53
V rámci svého akčního plánu přijala loni FDA řadu nových kroků ke zvýšení konkurence na trhu s receptovými léčivy. Nyní se chce zaměřit na občanské petice, které jsou podávány s cílem odložit vstup generik na trh.

Zvítězí nádorová ekologie nad dosud neporaženými malignitami?

Medical Tribune - Út, 10/16/2018 - 23:11
V České republice ročně onemocní zhoubným nádorem na 80 000 lidí a 30 000 v souvislosti s touto diagnózou každý rok umírá. Další téměř půl milión lidí s tímto onemocněním v naší zemi žije. I přes obrovský pokrok onkologické léčby, narazil dosavadní vývoj zaměřený zejména na nádorové buňky u některých karcinomů na své limity. (rubrika: Denní zprávy, autor: kol, zdroj: MT)

Praktičtí lékaři vítají reformy primární péče a vyzývají k posílení role zdravotních pojišťoven

Medical Tribune - Út, 10/16/2018 - 17:30
Na XXIV. Celostátním setkání okresních a krajských předsedů SPL ČR v Milovech projednali delegáti zásadní body připravované reformy primární péče, vývoj úhrad pro segment primární péče a situaci v regionech. Na závěr svého jednání, kterého se zúčastnil ministr zdravotnictví a zástupci vedení všech zdravotních pojišťoven, přijali toto usnesení. (rubrika: Tiskové zprávy, autor: Tiskové prohlášení, zdroj: SPL ČR)

Vzniká Centrum nádorové ekologie

zdravi.euro.cz - Út, 10/16/2018 - 16:27
Americký lékový ústav (Food and Drug Administration, FDA) vydal letos prohlášení, ve kterém vyzývá k výzkumu migrace nádorových buněk a mikroprostředí tumoru. Tímto velmi složitým buněčným ekosystémem se na 1. LF UK již delší dobu zabývá několik vědeckých skupin. Jejich činnost nyní vyústila ve vznik unikátního Centra nádorové ekologie 1. LF UK, které zahájilo svou činnost 1. září 2018.

Zdravotnický holding přivádí do nemocnic další personál z ciziny, tentokrát zdravotní sestry z Ukrajiny.

zdravi.euro.cz - Út, 10/16/2018 - 16:00
Aktivita holdingu směrem k získávání nových zdravotnických pracovníků pro krajské nemocnice neustává. Kromě tradičních cest náborů, účasti na pracovních veletrzích či motivováním absolventů stipendii, hledají nemocnice pracovníky také v zahraničí.

XXIV. Celostátní setkání okresních a krajských předsedů SPL ČR v Milovech

zdravi.euro.cz - Út, 10/16/2018 - 15:52
Delegáti projednali zásadní body připravované reformy primární péče, vývoj úhrad pro segment primární péče a situaci v regionech. Na závěr svého jednání, kterého se zúčastnil ministr zdravotnictví a zástupci vedení všech zdravotních pojišťoven, přijali toto usnesení.

Stránky

Přihlásit se k odběru Lékárna u Madony® agregátor - Monitoring medií